Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kurs Force Protection

Kurs ochrony i obrony obiektów realizowany przez CS WOT. Fot. DWOT

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbyła się z kolejna edycja kursu ochrony i obrony obiektów. W pięciodniowym kursie, wzięło udział kilkunastu terytorialsów z różnych brygad z całej Polski.

Kurs ochrony i obrony obiektów to autorskie szkolenie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Bazuje na wiedzy i doświadczeniu instruktorów, którzy w poprzednich latach służby odpowiadali za ochronę obiektów w Iraku i Afganistanie, gdzie zagrożenie atakami na infrastrukturę wojskową było ekstremalnie wysokie.

Fot. DWOT

Żołnierze biorący udział w szkoleniu poddani są sprawdzianowi swoich umiejętności taktycznych, działania pod presją i dynamicznego reagowania na zagrożenia. Jednym z głównych zadań żołnierzy jest taktyczne zaplanowanie obrony obiektu, która umożliwia odparcie potencjalnych zagrożeń i ataków przeciwnika z użyciem różnego rodzaju sprzętu.

Jestem młodym żołnierzem i bardzo chętnie uczestniczę w dodatkowych kursach. Z pewnością, to szkolenie będzie należeć do najciekawszych w jakich dotąd brałem udział. Kurs wymaga od nas ogromnego zaangażowania, pojawia się szeroki zakres wiedzy, który musimy przyswoić, a instruktorzy dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że jeżeli podczas mojej służby będą miały miejsce tego rodzaju zagrożenia, niewątpliwie będę potrafił stawić im czoła. – ocenił żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

Kurs ochrony i obrony obiektów, czyli tzw. Force Protection, to szkolenie, podczas którego żołnierze występują jako ochrona infrastruktury krytycznej. Są to obiekty, które w przypadku kryzysu bądź wojny podlegają szczególnej ochronie. Terytorialsi uczą się procedur zapobiegających rozpoznaniu, infiltracji, sabotażowi oraz działań umożliwiających obronę przed bezpośrednim atakiem. W formie szkolenia przeprowadzono pozoracje walki według różnorodnych scenariuszy zagrożeń, od zatrzymania osób bądź pojazdów, po bezpośredni atak na ośrodek w sytuacji działań militarnych.

Najciekawszym elementem był dla mnie etap pozoracji i scenariuszy. W mojej ocenie były bardzo realistyczne. Chociaż pojawiające się zagadnienia były dla mnie całkowitą nowością, była to doskonała okazja, by spróbować w praktyce nabytych przeze mnie umiejętności i przekuć je w działanie. Dzięki temu szkoleniu będę wiedział jak zachować się w podobnych sytuacjach. – skomentował żołnierz 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fot. DWOT

***

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach brygad Obrony Terytorialnej.

Autor: ppor. Krzysztof Wójcik/ oficer prasowy CS WOT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc