Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kraken Robotics dostarczy Royal Canadian Navy system przeciwminowy

AUV Remus 300 z zainstalowanym sonarem bocznym z aperturą syntetyczną AquaPix firmy Kraken. Fot. Kraken Robotics

Kraken Robotics Inc., kanadyjska firma znana w Polsce głównie z dostaw sonarów holowanych KATFISH-180 do niszczycieli min typ Kormoran II, ogłosiła, że otrzymała Departamentu Obrony Narodowej Kandy główny kontrakt na dostarczenie Zdalnego Systemu Poszukiwania i Niszczenia min RMDS.

Kontrakt składa się z 24-miesięcznego programu akwizycji, po którym nastąpi wstępny pięcioletni program zintegrowanego wsparcia logistycznego ILS (Integrated Logistic Support), obejmujący opcje na dodatkowy sprzęt, części zamienne, szkolenia i wsparcie techniczne.

W ramach umowy Kraken dostarczy Remote Minehunting and Disposal Systems (RMDS), system do poszukiwania i niszczenia min morskich, dla Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej. RMDS składa się z dwóch rodzajów autonomicznych pojazdów podwodnych AUV (Autonomous Underwater Vehicles): Light Weight AUV i Operator Portable AUV, z których każdy będzie wyposażony w sonar z syntetyczną aperturą AquaPix firmy Kraken. RMDS obejmuje również szereg systemów usuwania min MDS (Mine Disposal Systems) w wersji bojowej i szkoleniowej, przenośne centrum dowodzenia TCC (Transportable Command Center) i komputerowy system szkoleniowy CBT (Computer-Based Trainer).

Partnerami Krakena w tym programie są: Kongsberg Maritime Canada Ltd., producens AUV Remus, thyssenkrupp Marine Systems Canada Ltd., dostarczający pojazdy zdlanie sterowane ROV (Remotely Operated Vehicles) do usuwania min Atlas Elektronik SeaFox i SH Defense, który dostarczy kontenerowy system modułowy The Cube, jako przenośne centrum dowodzenia i wodowania AUV.

Program RMDS ma na celu przekształcenia sposobu prowadzenia działań przez Royal Canadian Navy w zakresie zwalczania min morskich (MCM) i mapowania dna morskiego z pozimnowojennego, skupiającego się na przed- i pooperacyjnym usuwaniu min przy użyciu okrętów nawodnych, na szybko rozmieszczalne, autonomiczne systemy, które są dokładne, elastyczne, wymienialne i minimalizujące ryzyko dla personelu. Ambicją Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady w zakresie rozwoju sił MCM jest ewolucja obecnych zdolności w kierunku zdobycia dokładnych, zmodularyzowanych, przenośnych i łatwych do rozmieszczenia systemów, które zminimalizują narażenie załogi okrętu na kontakt z potencjalnie wybuchowymi ładunkami, i które można obsługiwać z każdej platform i z lądu, co pozwoli jej operować nie tylko u własnych wybrzeży, lecz także globalnie.

Formalne podpisanie umowy pomiędzy Kraken a Departamentem Obrony narodowej i rozpoczęcie programu akwizycji nastąpi w styczniu 2023 roku. W przypadku wyboru wszystkich opcji łączna wartość przekroczy 50 mln USD, z czego około 40 mln USD przypadnie na zakup, a 10 mln USD na wsparcie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc