Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koncern BAE Systems podsumował rok 2023

Globalny koncern BAE Systems poinformował o swoich wynikach finansowych za 2023 r. Fot. BAE Systems

21 lutego koncern BAE Systems poinformował o swoich wynikach finansowych za 2023 rok. Dane zostały podane z dużą precyzją.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, na 31 grudnia 2023 r. obroty koncernu sięgnęły 25,284 mld GBP. Oznacza to wzrost o ponad 2 mld GBP (9%) w stosunku do 31 grudnia 2022 r. (23,256 mld GBP).  Podobny wzrost ‒ o 9% ‒ wykazano w bazowym zysku operacyjnym, który wzrósł z 2,479 mld GBP do 2,682 mld GBP. Wolne przepływy finansowe wzrosły z 1,95 mld GBP do 2,593 mld GBP. Wartość złożonych w danym roku zamówień wzrosła o 0,6 mld GBP, z 37,1 mld GBP do 37,7 mld GBP, zaś portfel zamówień wzrósł aż o 10,9 mld GBP (z 58,9 mld do 69,8 mld GBP). Przychód zwiększył się o 9%, z 21,258 mld GBP do 23,078 mld GBP. Wzrosły też wszystkie inne wskaźniki opisujące kondycję finansową spółki.

Wzrost sprzedaży i przychodów wynikał, wg komunikatu, z dobrych wyników realizacji programów we wszystkich sektorach. Odzwierciedlają one wysiłki koncernu na rzecz poprawy efektywności, z czego z kolei wynikają dobre wyniki w realizacji programów. Dzięki dobrym wynikom finansowym koncern mógł przejąć Ball Aerospace (firma zakupiona od Ball Corporation za 5,5 mld USD) ‒ proces przejęcia zakończył się w lutym 2024 r. Dobre wyniki BAE Systems są również skutkiem realizacji programów międzynarodowych o znaczeniu strategicznym. Pierwszym jest porozumienie AUKUS między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, w ramach którego powstać mają nowe okręty podwodne z napędem jądrowym dla Royal Australian Navy. Innym jest włosko-japońsko-brytyjski program budowy bojowego systemu powietrznego nowej generacji Global Combat Air Programme (GCAP).

Charles Woodburn, prezes BAE Systems, stwierdził, że jest dumny ze sposobu, w jaki pracownicy koncernu dostarczyli klientom najnowocześniejsze uzbrojenie i usługi we współpracy z partnerami biznesowymi, co pozwoliło na osiągnięcie dobrych wyników finansowych. Dodał, że wyniki koncernu „w połączeniu z jego globalnym zasięgiem i rekordową liczbą zamówień oznaczają, że BAE Systems jest dobrze przygotowany do trwałego wzrostu w nadchodzących latach”. Zadeklarował wolę prowadzenia dalszych inwestycji w nowe rozwiązania, obiekty i ludzi. Według Woodburna, ma to pozwolić na „realizację portfela zamówień i zapewnienie klientom przewagi w niepewnym świecie, przy równoczesnym zapewnieniu większego zysku akcjonariuszom”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc