Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne F-16AM/BM Fighting Falcon dostarczone do Rumunii

Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii

19 kwietnia w 71. Bazie Lotniczej w Câmpia Turzii wylądowały trzy wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon zakupione przez Rumunię w Norwegii.

Zgodnie z komunikatem maszyny trafią do 48. Eskadry Myśliwskiej. Są to kolejne maszyny, które trafiły do powyższego państwa – pierwsze trzy dostarczone pod koniec listopada 2023 trafiły do 86. Bazy Lotniczej (tam stacjonuje pierwsza eskadra samolotów tego typu, które zakupiono w Portugalii).

Umowa dotycząca zakupu 32 eks-norweskich F-16AM/BM Fighting Falcon została podpisana w listopadzie 2022 roku i miała wartość 388 mln EUR. Maszyny, wycofane z eksploatacji w norweskim lotnictwie wojskowym, pozwolą na sformowanie dwóch eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej, które zastąpią MiG-i-21 LanceR. Zgodnie z dokumentacją, ich resursy mają pozwolić na służbę przez okres minimum dziesięciu lat – powyższy czas ma zostać wykorzystany przez Rumunię do zakupu i wdrożenia do eksploatacji fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej – rząd jest zainteresowany zamówieniem Lockheed Martin F-35A Lightning II. Przygotowanie F-16 dla nowego właściciela odbywało się w zakładach koncernu Kongsberg w Kjeller.

Norwegia, jeden z pierwszych czterech europejskich użytkowników F-16, wdrożyła do eksploatacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Dzięki wysokiej kulturze technicznej, używane maszyny były w dobrym stanie technicznym – nie powinno to zaskakiwać, że szybko znaleźli się potencjalni chętni do ich odkupienia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc