Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne elementy Orła do naprawy

3 sierpnia Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o rozstrzygnięciu kolejnego postępowania przetargowego w sprawie naprawy kolejnego elementu okrętu podwodnego ORP Orzeł, znajdującego się w stanie ciągłego remontu od czerwca 2014 roku. 

W ramach postępowania przetargowego, które ogłoszono 9 lipca, poszukiwano wykonawców, którzy przeprowadzą naprawę sygnalizacyjnej stacji hydroakustycznej MGS-30 oraz naprawę stacji hydrolokacyjnej do poszukiwania min MG-519. Ostatecznie udało się, 29 lipca, podpisać umowę z firmą JT Ship Service Tomasz Jatkowski w sprawie naprawy stacji MG-519. Powyższa usługa będzie kosztować Skarb Państwa 150 tys. złotych brutto. W przypadku stacji MGS-30, do zamawiającego nie wpłynęła żadna oferta. 

Dla firmy JT Ship Service Tomasz Jatkowski to kolejny sukces w remoncie okrętu podwodnego ORP Orzeł. W maju podpisała ona umowę na naprawę systemu hydrolokacyjnego MGK-400, co będzie kosztować zamawiającego 1,6 mln złotych brutto. 

ORP Orzeł znajduje się w remoncie od czerwca 2014 roku. Wówczas rozpoczęto naprawę dokową połączoną z wymianą baterii akumulatorów. W ciągu kolejnych lat jednostka odniosła dodatkowe uszkodzenia (w trakcie wyprowadzania z doku pływającego oraz pożaru) i do dziś nie odzyskała pełnej sprawności. Obecnie, wszystko na to wskazuje, że potencjał zostanie odbudowany po podpisaniu umowy ze Szwecją w sprawie zakupu używanego okrętu bądź okrętów podwodnych typu A17 pochodzących z nadwyżek sprzętowych Marynarki Wojennej tego państwa. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc