Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne bojowe wozy piechoty Marder dla Ukrainy

Rheinmetall rozpoczął prace przy remoncie kolejnych 20 bojowych wozów piechoty Marder, które trafią na Ukrainę. Prace finansują władze Niemiec. Fot. Rheinmetall

23 czerwca niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o pracach przy kolejnych bojowych wozach piechoty Marder, które mają trafić na Ukrainę.

Niemieckie władze miały zlecić firmie przygotowanie do dostawy na Ukrainę (przeglądy, remonty itp.) 20 kolejnych bwp SPz Marder 1A3. Wartość umowy ma zawierać się w dwucyfrowym zakresie, licząc w milionach EUR (realnie zapewne do 20 mln). Dostawa kolejnej partii Marderów ma zostać zrealizowana latem br. Dotychczas Rheinmetall przeprowadził (bądź prowadzi) remonty 40 pojazdów z własnych zasobów i 20 ze składów Bundeswehry, z których część przekazano Siłom Zbrojnym Ukrainy. Równocześnie Rheinmetall deklaruje, że może udostępnić kolejnych 60 Marderów, które po remoncie mogłyby trafić na Ukrainę. Prace związane z odtworzeniem ich sprawności bojowej mają już trwać w zakładach Rheinmetall AG w Kassel i w Unterlüß. Kolejne Mardery są przygotowywane w ramach mechanizmu Ringtausch, dzięki któremu Niemcy przekazują własne uzbrojenie państwom trzecim w zamian za to, że te dostarczają swoją broń Ukrainie. W ten sposób Mardery trafiły np. do Grecji w zamian za również eksniemieckie BMP-1A1 Ost (odziedziczone przez Bundeswehrę po Narodowej Armii Ludowej NRD po zjednoczeniu Niemiec). Według deklaracji spółki, miesięcznie może ona wyremontować do 10 Marderów. Poza Marderami Rheinmetall bierze udział w remontach innych pojazdów wojskowych przekazywanych sojusznikom przez Niemcy w ramach mechanizmu Ringtausch. Dotyczy to m.n. Leopardów 2A4 dla Czech i Słowacji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc