Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael pilnie potrzebuje KC-46A Pegasus

10 lipca prasa izraelska poinformowała, bazując na przeciekach rządowych, że władze tego kraju zwróciły się do administracji federalnej Stanów Zjednoczonych z wnioskiem o przyspieszenie terminu dostaw samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus.

Według dotychczasowych planów pierwsze dwa KC-46A Pegasus miały trafić do Izraela w drugiej połowie 2023 roku, a w kolejnych latach dostawy miały obejmować sześć kolejnych. Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż ośmiu samolotów w marcu bieżącego roku – miały one kosztować do 2,4 mld dolarów, a w większości zostać sfinansowane przez amerykański program pomocy wojskowej dla Izraela. Co ciekawe, dotychczas nie doszło do podpisania umowy LOA, otwierającej proces zakupu maszyn dla tego państwa.

Przyspieszenie dostaw pierwszej pary jest motywowane problemami technicznymi obecnie eksploatowanej floty samolotów Boeing KC-707, które ze względów bezpieczeństwa musiały zostać uziemione przez pewien czas.

W przypadku pozytywnej decyzji amerykańskiej administracji federalnej, KC-46A Pegasus sprzedane do Izraela pochodziłyby z partii zamówionej u Boeinga przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dla US Air Force. Nie byłby to precedens, w ostatnim czasie można wskazać na inne tego typu przykłady – m.in. Indie otrzymają trzy MH-60R Seahawk aby szybciej rozpocząć cykl szkolenia personelu, a wcześniej Norwegia odebrała swojego C-130J-30 Super Hercules.

Izrael będzie drugim eksportowym użytkownikiem samolotów Boeing KC-46A Pegasus. Dotychczas trzy egzemplarze zamówiła Japonia (pierwszy z nich znajduje się już na etapie montażu).

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc