Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Holowniki zakontraktowane

19 czerwca Inspektorat Uzbrojenia oraz Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska podpisały, długo oczekiwany, kontrakt na zakup i budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej.

Według komunikatu, sześć jednostek zostanie dostarczonych flocie w latach 2019-20, co z prostej arytmetyki oznacza, że po trzy holowniki trafią do służby każdego roku. Umowa ma wartość 283,5 mln złotych brutto. Nowe jednostki zastąpią obecnie eksploatowane, a także część innych jednostek pomocniczych. Ma to związek z faktem, że poza zadaniami holowniczymi będą pełnić funkcję zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywać zadania związane z ewakuacją techniczną, wspierać akcje ratownicze, transport osób i zaopatrzenia, podejmować z wody torpedy oraz neutralizować zanieczyszczenia.

Czerwcowy kontrakt kończy półroczny bój na linii Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku oraz Inspektorat Uzbrojenia, który pomimo rozstrzygnięcia prowadził działania zmierzające do unieważnienia wyników postępowania. Ostatecznie starcie zakończyło orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, której werdykt dał zielone światło do podpisania umowy.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc