Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hensoldt anonsuje system Kalætron Attack

23 kwietnia, w obliczu medialnego zgiełku na temat potencjalnego zakupu przez RFN samolotów WRE EA-18G Growler (Niemcy odkładają zakup Super Hornetów), niemiecka spółka Hensoldt opublikowała informacje o rozwijanym przez siebie lotniczym systemie walki radioelektronicznej Kalætron Attack, przeznaczonym w pierwszej kolejności do myśliwców Eurofighter.


Kalætron Attack to cyfrowa stacja zakłócająca, w którą można wyposażyć myśliwce Eurofighter. Według Hensoldta, Kalætron Attack ma umożliwiać operowanie Eurofighterów w strefach rażenia obrony przeciwlotniczej przeciwnika bez względu na ich typ, zaawansowanie itd. Kalætron Attack ma wykrywać i namierzać pozycje stacji radiolokacyjnych OPL, szybko i w „szerokim” zakresie częstotliwości. Pracę stacji Kalætron Attack ma wspomagać sztuczna inteligencja. Kalætron Attack ma mieć innowacyjne aktywne anteny z elektronicznym skanowaniem fazowym. To wszystko ma sprawić, że Kalætron Attack to nie tylko stacja obrony indywidualnej samolotu, ale także obrony grupowej (tzw. zakłócanie stand-off).

Nie podając jakichkolwiek szczegółów, Hensoldt zadeklarował, że Kalætron Attack wpisuje się w oczekiwania Bundeswehry odnośnie lotniczego systemu WRE nowej generacji, ogłoszone w 2019 r. jako tzw. luWES programme (luftgestützte Wirkung im elektromagnetischen Spektrum – lotnicze oddziaływanie w spektrum elektromagnetycznym). Gotowe rozwiązanie miałoby być dostępne w połowie tej dekady. Według założeń luWES ma składać się z trzech podsystemów (stacji zakłócających). Jedna jako stacja obrony indywidualnej, przeznaczona do myśliwców Eurofighter lub EA-18G Growler, kolejna do dużych samolotów WRE, działających z głębi własnego ugrupowania (tzw. zakłócanie stand-off, nosiciel nie jest sprecyzowany, ale można zakładać adaptację jakiejś maszyny pasażerskiej lub transportowej), a trzecia to lekka stacja do bezzałgowców (tzw. Remote Carrier, a la projekty pokazane na ostatnim Le Bourget) lub do wabików MBDA SPEAR-EW.

Problem polega na tym, że niemiecki resort obrony już wskazał, że rozwiązaniem w programie luWES jest EA-18G. Wizja zastępowania niemieckimi urządzeniami wyposażenia Growlera to mrzonka, czego chyba Niemców nauczył długi, kosztowny i bezowocny program tzw. Eurohawka, czyli RQ-4 Global Hawk z częściowo niemieckim wyposażeniem. Natomiast w niemieckich mediach panuje przekonanie, że ogłoszenie Hensoldta na temat Kalætron Attack to próba zwrócenia uwagi w obliczu rezygnacji Luftwaffe z rodzimego rozwiązania w zakresie stacji obrony indywidualnej w programie luWES. Można spekulować, że brak nawet jakiejś przybliżonej wizualizacji stacji Kalætron Attack na Eurofighterze (zapewne byłaby przenoszona w podwieszanych zasobnikach), wskazuje na wczesny etap prac nad systemem.

(AMM) Foto: Hensoldt
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc