Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

GROT-y trafiły do Morąga

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką WOT do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki GROT. W czwartek, 8 lutego, w jednostce w Morągu zakończyło się szkolenie instruktorów z użytkowania broni.

Pierwsza partia tysiąca karabinków GROT trafiła na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42 Batalion Lekkiej Piechoty (42blp) z Morąga.

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, płk Mirosław Bryś, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów WOT-u oraz innych rodzajów sił zbrojnych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42blp i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu budowy oraz zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniem. W karabinki GROT zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie w 42blp.

Decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Daje to możliwość od samego początku budować  prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów będzie umiejętność  bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. Na wyposażenie 42blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków. Liczba ta pozwoli zabezpieczyć proces szkolenia żołnierzy przewidywanych do wcielenia w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy są planowane zgodnie z zapisami umowy.

Jak powiedział jeden z uczestników szkolenia, ppor. Agnieszka Kudyk: „Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym. Przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy”.

Zaproszeni do udziału w szkoleniu żołnierze 9. Pułku Rozpoznawczego podkreślali walory ergonomiczne nowych karabinków. „Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. A to dla strzelca bardzo ważne. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć – powiedział st. szer. Wojciech Kulczycki.

Monika Jabłońska/foto Tomasz Kulesza

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc