Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fregata Sachsen odzyskała wyrzutnię rakiet

Fot. Bundeswehr

Fregata Sachsen, prototypowa jednostka typu 124, należąca do Deutsche Marine, ma nową wyrzutnię pocisków rakietowych Mk41 VLS. Zastąpiła ona poprzednią, zniszczoną w trakcie pechowego strzelania sprzed niemal pięciu lat.

Fregata Sachsen ma teraz ponownie system wyrzutni pionowej Lockheed Martin Mk41 VLS, z którego można wystrzeliwać kierowane pociski rakietowe do celów powietrznych. W Arsenale Marynarki w Wilhemshaven zakończono niedawno jego instalację, co zaplanowano w czasie remontu połączonego z modernizacją.

21 czerwca 2018 roku, u wybrzeży Norwegii, Sachsen prowadziła ćwiczebne strzelenia. W trakcie odlania pocisku przeciwlotniczego Standard SM-2, pocisk nie opuścił komory wyrzutni, zaś silnik rakietowy pierwszego stopnia zainicjował pracę. Po jego wypaleniu rakieta wciąż pozostawała w wyrzutni, powodując pożar. Oryginalna Mk41 został uszkodzony w stopniu niekwalifikującym do naprawy, co wymagało całkowitej wymiany modułu.

Fot. Bundeswehr

Obecnie na Sachsen trafił system nowej wersji produkcyjnej. Zakupu dokonano poprzez procedurę federalną Foreign Military Sales. Po zakończeniu integracji oprogramowania z systemem zarządzania walką fregaty, konieczne będzie wykonanie testów funkcjonalnych Mk41 VLS, ale będzie można je przeprowadzić dopiero po zakończeniu bieżących prac remontowych w 2024 roku.

Dzięki VLS Mk41 VLS Sachsen i dwa okręty siostrzane mogą wystrzeliwać pociski Standard Missile 2 (SM-2) i Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). Wyrzutnia ma cztery moduły po osiem komór. W jednej mieszczą się cztery ESSM (przy użyciu czteropaka Mk25) lub jeden SM-2.

Trzy fregaty Klasse 124 (Sachsen F219, Hamburg F220 i Hessen F221) weszły do służby w latach 2004-2005. Zostały zaprojektowane jako jednostki wielofunkcyjne z systemem walki zoptymalizowanym pod kątem strefowej obrony powietrznej. Pozostają jedynymi okrętami w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec, które są do tego zdolne. Trwa ich modernizacja w zakresie systemów elektronicznych, która pozwoli na utrzymanie tej zdolności na poziomie adekwatnym do obecnych i przyszłych zagrożeń. Co ciekawe, Sachsen bez Mk41 VLS, była wykorzystana w charakterze platformy do prób morskich demonstratora uzbrojenia laserowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc