Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuskie okręty dla Greków?

12 stycznia prasa grecka poinformowała, że władze w Atenach chcą uruchomić rozmowy w sprawie zakupu okrętów wojennych oferowanych przez francuski koncern Naval Group – przede wszystkim mowa o fregatach typoszeregu FREMM.

Formalne rozmowy miały zostać zapoczątkowane w weekend, kiedy z wizytą w Grecji udał się prezydent Marcon. Na poziomie wojskowym spotkania mają rozpocząć się w lutym we Francji. Grecy chcą zakupić dwie jednostki typoszeregu FREMM, z opcją na dwie kolejne, o czym nieoficjalnie informowano od lat. Dopiero teraz, wydaje się, że stan finansów jest na tyle zadowalający aby rozpocząć akwizycję nowych jednostek pływających.

Ze względu na koszty fregat, szacowane przez Greków na kwotę około 550 mln euro za sztukę, Ateny rozważają jednak ograniczenie zakupu do korwet typoszeregu Gowind. Obecnie trzonem greckiej floty są fregaty typu Elli zakupione w Holandii (modernizowane do 2010 roku), a także cztery typu Hydra zakupione w Niemczech. Te ostatnie mają przejść proces modernizacji i wydłużenia służby do 2035 roku.

Fregaty typoszeregu FREMM są promowane przez Naval Group – dotychczas udało się je sprzedać do Egiptu oraz Maroka. W przypadku typoszeregu Gowind, Naval Group sprzedał je do Malezji, Egiptu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(ŁP) Foto: Marine Nationale
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc