Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finowie zweryfikują moce produkcyjne przemysłu obronnego

Finlandia zwiększy gotowość całego państwa na konflikt zbrojny m.in. poprzez kontrolę gotowości przemysłu do przejścia w tryb produkcji wojennej. Fot. Patria Oy

27 stycznia gen. broni Mikko Heiskanen, szef Służby Zaopatrzenia Wojskowego Sił Obronnych (Puolustusvoimien sotatalouspäällikkö), w wywiadzie dla portalu „Verkkouutiset”, przekazał informacje o zaplanowanej kontroli mocy produkcyjnych przemysłu.

Działania te mają na celu weryfikację bezpieczeństwa dostaw dla Fińskich Sił Obronnych (Puolustusvoimat) w czasie ewentualnej wojny. Kontrola ma objąć ponad tysiąc firm, które na mocy kontraktów zobowiązały się do dostawy wyrobów lub usług na rzecz Fińskich Sił Obronnych. Dzięki temu administracja wojskowa uzyskać ma potwierdzenie, że zdolności produkcyjne odpowiadają obecnym potrzebom obronnym Republiki Fińskiej. Kontrola zostanie przeprowadzona wiosną tego roku. Ma ona polegać na testowym zamówieniu próbnych partii produkcyjnych w niektórych firmach, aby sprawdzić wydajność ciągów produkcyjnych. Według gen. Heiskanena, nie oznacza to przejścia w tryb gospodarki wojennej (np. na ciągłą pracę trzyzmianową), ale partie testowe pozwolą na usprawnienie procedur związanych z realizacją zadań podczas kryzysowych sytuacji. Co ciekawe, sprawdzone zostaną nie tylko podmioty odpowiedzialne za produkcję typowo wojskową, ale też usługodawcy (np. warsztat remontowy Millog czy firma Leijona Catering, świadcząca usługi cateringowe). Szczególnie dla nich działanie w trudnych warunkach może być ważnym sprawdzianem, innych niż standardowe warunki czasu pokoju, w stosunku do których optymalizowane jest normalne działanie firm.

W związku ze zwiększaniem gotowości Finlandii jako całego systemu obronnego planowana jest też rozbudowa magazynów do przechowywania broni, amunicji i wyposażenia oraz prowiantu, gdyż istniejące mają nie zapewniać warunków do składowania już posiadanych oraz zamówionych w ostatnich latach zapasów. Ponadto fińskie magazyny będą musiały zapewnić miejsce dla amerykańskich materiałów wojennych, składowanych na mocy umowy DCA. Planowane jest nawet przeniesienie niektórych magazynów poza Finlandię, do państw sojuszniczych stanowiących dla niej zaplecze ‒ Norwegii i Szwecji. Dzięki temu zgromadzone w nich zaopatrzenie ma stanowić trudniejszy cel.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc