Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny odebrały ostatnią partię śmigłowców TAI T129 ATAK

Fot. Siły Powietrzne Filipin

20 maja Siły Powietrzne Filipin poinformowały o odebraniu dwóch ostatnich śmigłowców bojowych TAI T129 ATAK, które zostały zakontraktowane w lipcu 2020 roku.

Ogółem rząd w Manili zamówił sześć egzemplarzy, które trafiły do 15. Skrzydła Lotniczego. Macierzystą bazą dla całej szóstki jest baza lotnicza Atienza znajdująca się w pobliżu miasta Cavite. Łącznie program zakupu miał budżet 269 mln USD, poza śmigłowcami obejmował także pakiet szkolny i logistyczny oraz nieokreśloną liczbę uzbrojenia podwieszanego.

Nowe śmigłowce bojowe wpisują się w program modernizacji sprzętowej Sił Zbrojnych Republiki Filipin. W przypadku wiropłatów zakupy objęły także dużą partię wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk, które są dostarczane z należących do amerykańskiej korporacji Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu.

Filipiny są pierwszym eksportowym użytkownikiem śmigłowców TAI T129 ATAK. Poza szóstką fabrycznie nowych wiropłatów w linii znajdują się także dwa egzemplarze Bell AH-1F Cobra, które zostały przekazane (jako pomoc wojskowa) przez Jordanię. W ciągu lat program zdobył jeszcze jeden kontrakt eksportowy – sześć egzemplarzy zamówiła Nigeria.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc