Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Europejski debiut AMPV na DSEI 2023

Podczas londyńskiego salonu DSEI 2023 BAE Systems po raz pierwszy w Europie zaprezentował pojazd AMPV w odmianie wozu ewakuacji medycznej M1284 MEV. Fot. Tomasz Wachowski

Podczas londyńskiego salonu Defence and Security Equipment International (DSEI) 2023 który rozpoczął się 12 września i potrwa do piątku koncern BAE Systems zaprezentował po raz pierwszy w Europie gąsienicowy transporter opancerzony AMPV.

Jest to pierwsza publiczna prezentacja AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) poza Stanami Zjednoczonymi, co oznacza, że producent rozpoczyna tym samym kampanię promocyjną mającą na celu sprzedaż AMPV odbiorcom eksportowym. W Londynie zobaczyć można pojazd w wariacie wozu ewakuacji medycznej M1284 MEV (Medical Evacuation Vehicle). AMPV to wielozadaniowy pojazd opancerzony, który w US Army zastępuje od kilku lat przestarzałe transportery M113. Pięć obecnie produkowanych wariantów wozu gwarantuje większą przeżywalność i osiągi w porównaniu z rodziną M113, a także wykorzystuje już dziś wiele rozwiązań perspektywicznych wozów bojowych, w tym sieciowe. Platformę cechuje również podobieństwo techniczne z innymi pojazdami pancernych brygadowych zespołów bojowych (Armored Brigade Combat Team, ABCT), aby minimalizować koszty operacyjne i obciążenia logistyczne. Udało się to osiągnąć dzięki temu, że w przetargu na AMPV wygrała oferta BAE Systems, producenta bojowego wozu piechoty M2 Bradley, a także 155 mm samobieżnej haubicoarmaty M109A7 na zunifikowanym nośniku. AMPV powstał na bazie rozwiązań najnowszej wersji Bradleya – M2A4. Pojazd może zainteresować licznych użytkowników M113, jak również państwa poszukujące średniej wielozadaniowej platformy gąsienicowej, mogącej uzupełnić już używane rozwiązania.

BAE Systems liczy na zainteresowanie AMBV licznego grona użytkowników transporterów rodziny M113, a także wszystkich państw poszukujących wielozadaniowych gąsienicowych podwozi bazowych średniej kategorii masowej. Fot. Tomasz Wachowski

AMPV doskonale nadaje się do współczesnych operacji bojowych w Europie i na świecie – powiedział Bill Sheehy, dyrektor programu AMPV w BAE Systems - Jeszcze bardziej niezwykła jest wszechstronność tego wozu, który można dostosowywać do stale rozwijającej się techniki i zmieniającego się pola walki. AMPV to podstawowa platforma w procesie modernizacji floty pojazdów bojowych, a jego możliwości rozwoju zapewnią żołnierzom największe szanse na wykonanie trudnych misji w najbardziej wymagających środowiskach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc