Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dziesiąty Airbus A330MRTT dla MMTT

Fot. Airbus

28 marca koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z agencją NSPA (NATO Support and Procurement Agency) w sprawie zamówienia dziesiątego samolotu transportowo-tankującego A330MRTT dla międzynarodowej jednostki MMTT.

Zamówienie maszyny to wynik zwiększenia zapotrzebowania przez jednego z członków jednostki – Belgię. Władze tego kraju chcą zwiększyć swój udział w programie o 1100 godzin w powietrzu rocznie – ma to związek z potrzebami operacyjnymi. Obecnie MMTT dysponuje flotą siedmiu maszyn, a ich użytkownikami są Niderlandy, Belgia, Luksemburg, Norwegia, Republika Federalna Niemiec oraz Republika Czeska. Kolejne dwa mają zostać dostarczone w 2024 roku, a najnowszy (dziesiąty) trafi do użytkownika pod koniec 2026 roku. W marcu tego roku jednostka osiągnęła wstępną gotowość operacyjną, co ważne po rosyjskiej inwazji na Ukrainę A330MRTT powyższej jednostki niemal codziennie wykonują loty w polskiej bądź rumuńskiej przestrzeni powietrznej wspierając wielozadaniowe maszyny bojowe NATO bądź samoloty rozpoznawcze i wczesnego ostrzegania. Tylko w pierwszym półroczu ubiegłego roku odnotowano 160 lotów operacyjnych, w czasie których paliwo pobrało ponad 750 samolotów.

Rozwój MMTT to wynik współpracy międzynarodowej. Należy przypomnieć, że wśród państw inicjatorów założenia tego typu jednostki była także Polska, która ostatecznie wycofała się z przedsięwzięcia (według komunikatu MON, jednym z kluczowych kwestii spornych była niezadowalająca oferta offsetowa koncernu Airbus). Dzięki wdrożeniu do eksploatacji już siedmiu maszyn Niderlandy mogły wycofać z eksploatacji parę samolotów KDC-10, a Niemcy swoje A310MRT.

Obecnie samoloty Airbus A330MRTT stają się niemal standardowym typem wielozadaniowej maszyny tankowania powietrznego w Europie. Poza międzynarodowym zespołem MMTT są także eksploatowane przez Wielką Brytanię oraz Francję. Dodatkowo do grona użytkowników dołącza Hiszpania.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc