Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Duńska koncepcja fregaty arktycznej Arctic

Fot. OSK Design

Biuro projektowe OSK Design ujawniło swój swój najnowszy projekt, fregatę Arctic, jednostkę stworzoną do operacji na północnym Atlantyku, Dalekiej Północy i Grenlandii.

Fregata Arctic jest przeznaczona do całorocznej eksploatacji w warunkach arktycznych i jest w stanie wytrzymać najtrudniejsze warunki lodowe przy zachowaniu optymalnej wydajności. Okręt ma być w stanie bezpiecznie nawigować w trudnych wodach okalających północne rejony Europy. Jego długość ma wynosić 125 metrów, szerokość 18,0 metrów, maksymalne zanurzenie 6 metrów, zaś prędkości ponad 23 węzły.

Arctic może być napędzana systemem spalinowo-elektrycznym z pędnikami azymutalnymi, oferującym zarówno wysoką sprawność, jak i zwrotność. Załoga licząca od 60 do 125 osób – w zależności od zadania – w pełni wyposażony śmigłowiec i bezzałogowy aparat latający do operacji powietrznych, powierzchniowych i przeciwpodwodnych mają umożliwić jednostce wypełnianie różnych misji. Dzięki dwóm łodziom motorowym RHIB (Rigid-Hulled Inflatable Boats) o długości do 9 metrów i jednej wodowanej z rufy o długości do 12 metrów, Arcitc jest przygotowana do szybkich misji poszukiwawczych i ratowniczych SAR (Search And Rescue).

Fot. OSK Design

Okręt ma uzbrojenie stałe w postaci średniokalibrowej armaty automatycznej, pionowej wyrzutni pocisków rakietowych i systemu artyleryjskiego obrony bezpośredniej. Arctic może też zabierać śmigłowiec, który jest kluczowym zasobem w operacjach arktycznych, umożliwiając zwiad powietrzny, transport oraz misje poszukiwawczo-ratownicze w tym trudnym środowisku.

Poza uzbrojeniem i wyposażeniem stałym, fregat otrzyma wnękę misyjną zaprojektowaną tak, aby mogła pomieścić różne systemy modułowe, takie jak: system ACTAS ASW (przeciwpodwodny), moduły do stawiania min morskich, bomy do usuwania wycieków ropy i inne. Dzięki dużej, zmodularyzowanej wnęce misyjnej, Arctic można dostosować do działań przeciw okrętom podwodnym, dozoru nawodnego i powietrznego, utrzymania suwerenności, poszukiwania i ratownictwa, pomocy w przypadku katastrof i wzmocnionej samoobrony.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc