Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

DARPA uruchomi program Sprint

DARPA zaprezentowała dwie ciekawe wizje artystyczne, a o konkretach programu SPRINT dowiemy się już niebawem. Fot. DARPA

Podczas konferencji Special Air Warfare Symposium przedstawiciele DARPA mieli zademonstrować nowy ciekawy samolot koncepcyjny. Na jednym ze slajdów prezentacji pokazano dwa modele koncepcyjne samolotów w ramach programu Speed and Runway Independent Technologies (SPRINT), nad którym agencja pracuje wraz z US Special Operations Command.

W założeniu program ma doprowadzić do zaprojektowania, zbudowania i przetestowania demonstratora mającego potwierdzić w działaniu nowe technologie i zintegrowane koncepcje umożliwiające połączenie prędkości samolotu i niezależności od pasów startowych. Maszyna tego typu miałaby być statkiem powietrznym nowej generacji zapewne przeznaczonym nie tylko dla sił specjalnych.

Na pierwszy rzut oka cała koncepcja brzmi niczym następca maszyn V-22 Osprey, czy też maszyn, które dopiero będą wprowadzane do linii, czyli V-280 Valor. Pierwsze ze zdjęć przypomina wizje koncepcyjne prezentowane wcześniej przez firmę Bell będącą częścią korporacji Textron i tyczące się programu maszyn High-Speed Vertical Take-Off and Landing (HSVTOL).

To, co łączy wizualizację DAPRA i koncept HSVTOL, to łopaty śmigieł składane na czas lotu z dużą prędkością wzdłuż gondoli silnikowych, co sugerowałoby napęd odrzutowy do poruszania się z prędkością przelotową. W takim układzie łopaty śmigieł byłyby rozkładane jedynie do startu i lądowania na przykład w przypadku braku występowania pasa startowego. Z kolei druga wizja artystyczna przypomina raczej samolot F-117 Nighthawk z zaokrąglonymi krawędziami i tutaj sposób startu i lądowania przy braku dogodnego lotniska musiałby przypominać rozwiązania, które znamy choćby z maszyn typu AV-8B Harrier II, czy też F-35B Lightning II, ale niewykluczone są zupełnie nowe, innowacyjne podejścia właśnie wykuwane w laboratoriach.

Jak podaje magazyn Defense One, oficjalne ogłoszenie programu ma mieć miejsce w przeciągu następnych tygodni i zapewne wtedy poznamy nieco więcej szczegółów, niż oficjele agencji byli skłonni ujawnić podczas konferencji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc