Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z zakupem taktycznych systemów symulacji pola walki?

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu taktycznych systemów symulacji pola walki. Fot. Rheinmetall

11 marca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu na potrzeby Wojska Polskiego taktycznych systemów symulacji pola walki. Powyższa procedura została uruchomiona w sierpniu 2019 roku.

Ostatecznie otwarcie ofert nastąpiło 17 lutego bieżącego roku. Była to okazja do upublicznienia zakładanego budżetu - 49,2 mln PLN brutto. Ostatecznie oferty złożyli dwaj wykonawcy: konsorcjum składające się z Thales Polska Sp. z o.o. (lider) wraz z Thales AVS France SAS oraz Ruag Defence France (wartość 71,3 mln PLN brutto) i Rheinmetall Electronics GmbH (65,7 mln PLN netto). Co ważne, ten drugi oferent nie zgodził się na warunki płatności zaproponowane przez zamawiającego, z tego też względu został odrzucony z przyczyn formalnych. Biorąc pod uwagę fakt, że jedyna oferta przekracza zakładany budżet, w ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się decyzji zamawiającego co do dalszych losów projektu.

Poza wymienioną parą oferentów, zainteresowanie udziałem w przetargu wyrażali także Saab AB, Bagira Systems Ltd. oraz konsorcjum Qubic Defence Applications wraz z Unitronex Poland Sp. z o.o. - ostatecznie nie złożyły jednak ofert ostatecznych.

System symulacji pola walki ma zostać zainstalowany na terenie pięciu jednostek wojskowych: 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Obaj oferenci deklarują montaż i uruchomienie systemu w ciągu 24 miesięcy od daty podpisania umowy.

Wojsko chce kupić jeden kompleksowy system symulacji pola walki do szkolenia batalionu (KSSPW), cztery zestawy laserowych symulatorów strzelań (LSS) do symulatora pola walki, który już znajduje się w wyposażeniu wojska, oraz pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki (STWPW).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Co dalej z zakupem taktycznych systemów symulacji pola walki?”

  1. Czy polskie podmioty mogą samodzielnie opracować taki system symulacji? Byłoby to korzystne w dalszej perspektywie serwisowania podczas eksploatacji jak i rozwoju.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc