Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Straż Graniczna kupuje symulator statku powietrznego do ćwiczeń procedur

Straż Graniczna kupiła symulator statku powietrznego, który będzie służyć do ćwiczeń procedur związanych z przymusowym powrotem cudzoziemców. Fot. Straż Graniczna

11 grudnia Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu poinformował o podpisaniu umowy z firmą Glomex MS Polska Sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostawy symulatora statku powietrznego. Pomoc dydaktyczna ma służyć do ćwiczeń procedur związanych z przymusowym powrotem cudzoziemców.


Postępowanie przetargowe uruchomiono we wrześniu bieżącego roku i ma związek z europejskim programem Funduszu azylu, migracji i integracji. Projekt ma nazwę “Budowa obiektu szkoleniowego i rozbudowa bazy noclegowej na potrzeby prowadzenia szkoleń z zakresu powrotów przymusowych cudzoziemców”. Oferta firmy Glomex MS Polska Sp. z o.o. była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego - umowa została podpisana 16 listopada i ma wartość 2,6 mln złotych bez VAT.

Symulator zostanie zbudowany na bazie wycofanego z eksploatacji wąskokadłubowego samolotu pasażerskiego z wykorzystaniem oryginalnych elementów wyposażenia. Zostanie zainstalowany w budynku hangaru znajdującym się na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Obok ceny oraz jakości prac, elementem podlegającym ocenie był wiek zaproponowanego samolotu. Nie można wykluczyć, że obok szkoleń związanych z ćwiczeniem procedur z zakresu przymusowego transportu cudzoziemców będzie wykorzystywany do innych zadań dydaktycznych.



Obecnie w Polsce nie ma takiego elementu szkoleniowego. Jedyny, wycofany z eksploatacji, samolot służący do szkolenia procedur specjalnych znajduje się na poligonie Komendy Głównej Policji w Warszawie (kadłub pasażerskiego Tu-134). Dodatkowo, w kwietniu 2019 roku Glomex MS Polska Sp. z o.o. podpisał kontrakt z Jednostką Wojskową GROM w sprawie dostawy makiety samolotu pasażerskiego, która ma być wykorzystywana do szkolenia i treningu operatorów Komponentu Wojsk Specjalnych. W 2012 roku wojsko sondowało także możliwość zakupu kadłuba samolotu Boeing 767-300ER, który lądował awaryjnie w Warszawie i w wyniku odniesionych uszkodzeń został wycofany z eksploatacji w PLL LOT.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc