Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BTR-82A dla białoruskiej 120. Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej

Białoruskie wojska lądowe odebrały partię kołowych bojowych wozów piechoty BTR-82A. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi

1 grudnia w koszarach białoruskiej 120. Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej w Mińsku odbyła się uroczystość przekazania kołowych transporterów opancerzonych (właściwie kołowych bojowych wozów piechoty) BTR-82A produkcji rosyjskiej, które sukcesywnie będą wchodzić do jej wyposażenia.

Pojazdy otrzymał 339. batalion zmechanizowany, a podczas uroczystości obecni byli wszyscy oficerowie i żołnierze batalionu. Uroczystość uświetniła obecność dowódcy Północno-Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, gen. dywizji Aleksanda Naumenki. Podczas przemówienia generał przypomniał swoim podkomendnym o konieczności skoncentrowaniu się na szkoleniu, aby dobrze opanowali nowe uzbrojenie, a także o gotowości do wykorzystania tegoż w obronie Republiki Białorusi. Następnie żołnierze otrzymali gratulacje z rąk gen. Naumenki, na co odpowiedzieli tradycyjnym trzykrotnym „urra!”.

 

BTR-82A to rosyjski kołowy wóz bojowy, opracowany w latach 2009-2010 i produkowany seryjnie przez Arzamaską Fabrykę Maszyn. Od 2011 r. są one sukcesywnie przekazywane Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej (na 2021 r. blisko 2000), a poza Rosją użytkują je także: Syria, Kazachstan, Azerbejdżan, Abchazja (państwo to nie jest powszechnie uznawane na forum międzynarodowym) i właśnie Białoruś. Do najważniejszych zmian w stosunku do BTR-80 należą m.in.: mocniejszy silnik wysokoprężny (KAMAZ-740.14-300 o mocy 221 kW/300 KM w miejsce silnika o mocy 191 kW/260 KM), wzmocnione opancerzenie i odporność na miny, nowy system łączności zewnętrznej, układ klimatyzacji, a przede wszystkim uzbrojenie.

Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi

Stanowi je 30 mm armata szybkostrzelna 2A72 sprzężona z 7,62 mm km PKTM, które zamontowano w niewielkiej wieży załogowej, analogicznej do zastosowanej w latach 90. w BTR-80A. Załogę tworzy trzech ludzi, a desant liczy siedmiu żołnierzy. Stąd BTR-82A można określać mianem kołowego bojowego wozu piechoty.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc