Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy rozszerzają możliwości bojowe samolotów Boeing P-8A Poseidon

Fot. Royal Air Force

30 listopada Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że samoloty patrolowe bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon eksploatowane przez Royal Air Force zostaną zintegrowane z torpedami Sting Ray Mod 1.

Prace integracyjne są już prowadzone przy udziale specjalistów producentów samolotów i torped, a także brytyjskiego personelu wojskowego. Jak wskazuje brytyjski resort obrony P-8A Poseidon mają nadal dysponować możliwością przenoszenia i użycia amerykańskich torped Mk 54 (przy okazji zakupu samolotów Brytyjczycy zamówili 50 torped tego typu). Integracja nowej broni ma rozszerzyć możliwości operacyjne. Jednocześnie będzie to kolejny typ statku powietrznego, który może wykorzystywać produkowane przez koncern BAE Systems torpedy (co ciekawe, wcześniej zostały zintegrowane z już wycofanymi samolotami Nimrod).

Wielka Brytania zamówiła, poprzez procedurę FMS, w 2016 roku dziewięć samolotów Boeing P-8A Poseidon. Ich dostawy rozpoczęły się w październiku 2019 roku i zakończyły się na początku 2022 roku. Wraz z nimi RAF odbudował potencjał operacyjny utracony wraz z przedwczesnym wycofaniem z linii (w 2010 roku) samolotów patrolowych BAE Systems Nimrod MRA.4. Obecnie Brytyjczycy są jednymi z dwóch europejskich użytkowników P-8A Poseidon (obok Norwegii), a wkrótce dołączy do tej grupy także Republika Federalna Niemiec (docelowo osiem sztuk).

Zgoda władz amerykańskich na integrację z samolotami torped BAE Systems Sting Ray Mod 1 jest pierwszym tego typu wydarzeniem w historii programu. Nie można wykluczyć, że powyższy precedens zostanie wykorzystany w przyszłości m.in. do integracji z samolotami norweskich pocisków przeciwokrętowych Kongsberg JSM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc