Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy bliżej E-7 Wedgetail

3 października minister obrony Wielkiej Brytanii potwierdził wcześniejsze doniesienia prasowe o rozmowach z koncernem Boeing w sprawie możliwości zakupu dla RAF samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7 Wedgetail.

Nowe maszyny, w liczbie pięciu-sześciu sztuk, miałyby zastąpić obecnie eksploatowane samoloty Boeing E-3 Sentry. Powyższy krok ma związek z rosnącymi kosztami eksploatacji tych maszyn, które bazują na samolotach pasażerskich Boeing 707, do których coraz trudniej o części zamienne. Co ważne, Brytyjczycy rozmawiają także z Australią odnośnie doświadczeń eksploatacyjnych związanych z E-7. RAAF wykorzystuje maszyny od kilku lat, w tym operacyjnie na Bliskim Wschodzie.

Co ważne, zakup E-7 pozwoliłby na zacieśnienie współpracy z Australią, a także poszczególnymi jednostkami RAF. Wedgetail bazuje bowiem konstrukcyjnie na samolocie pasażerskim 737NG, który stanowi także bazę dla maszyn patrolowych bazowania lądowego P-8A Poseidon zakupionych już przez Brytyjczyków. Dokupienie kolejnych 737 ograniczyłoby koszty i logistykę.

Dotychczas samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7 Wedgetail zostały zakupione przez Australię, Republikę Korei oraz Turcję. Dodatkowo Boeing prowadzi działania marketingowe w innych częściach świata, co może skutkować kolejnymi kontraktami eksportowymi.

(ŁP) Foto: RAAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc