Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boxer z Australii zamiast Wieseli

123 kołowe wozy bojowe Boxer, zbliżone do australijskiego wariantu CRV, zastąpią w Bundeswehrze lżejsze pojazdy gąsienicowe Wiesel 1. Fot. Rheinmetall

20 marca Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła zakup 123 kołowych wozów bojowych Boxer dla Bundeswehry.

Umowa na zakup pojazdów ma wartość 2,7 mld EUR, zaś środki na sfinansowanie tej transakcji pochodzić będą ze specjalnego funduszu modernizacyjnego Bundeswehry. Co ciekawe, zakup realizowany będzie w formule międzyrządowej, na mocy umowy między władzami federalnymi Republiki Federalnej Niemiec i Związku Australijskiego. Głównym wykonawcą kontraktu jest Departament Obrony Związku Australijskiego, który z kolei wyznaczył spółkę Rheinmetall Defence Australia jako podwykonawcę. Głównym kooperantem będzie Rheinmetall Landsysteme. Pojazd ma być zbliżony do australijskiej konfiguracji rozpoznawczego Boxera CRV, z tym, że zostanie wyposażony w standardowy dla Bundeswehry system łączności i zostanie dostosowany do europejskich przepisów ruchu drogowego. Co ciekawe, mimo że faktycznym głównym wykonawcą będzie australijski oddział grupy Rheinmetall AG, pojazd testowy i 19 wozów seryjnych powstanie w Niemczech, pozostałe w Australii, w tempie ok. dwóch miesięcznie. Same opłaty celne z tego tytułu mają mieć wartość blisko 40 mln EUR. Pojazd testowy zostanie dostarczony jeszcze w tym roku. Pierwsza seria 19 pojazdów trafi do użytkowników w 2025 r., a od 2026 r. Bundeswehra będzie otrzymywać po 25 pojazdów rocznie. Ostatnie trzy wozy trafią do Niemiec w 2030 r. Ponadto umowa obejmuje kompleksowy pakiet logistyczny, mający zapewnić dostępność na poziomie 70% po pięciu lat od dostarczenia pojazdu pierwszej serii. Umowę obowiązującą do 2030 r. można przedłużyć o dwa lata. W tym czasie australijskiej produkcji Boxery zostaną całkowicie wprzęgnięte w istniejący system logistyczny Bundeswehry. Niemcy otrzymają również: dokumentację techniczną, narzędzia specjalistyczne i sprzęt diagnostyczny. Ponadto umowa obejmuje pakiet szkolny, zawierający m.in.: pięć symulatorów misji, sześć symulatorów pojazdu, dwa systemy szkolne dla załóg wież, system szkolenia mechaników i system AGDUS do szkolenia bojowego w warunkach polowych. Pakiet zawiera również instrukcje, wirtualne materiały szkoleniowe i inne usługi.

Podwozie pojazdu ma być w ogólnym zarysie zbliżone do Boxera A3, z dopuszczalną masą całkowitą zwiększoną do 38,5 t, wzmocnionym zawieszeniem z nowymi kołami i bardziej wytrzymałymi oponami (staną się z czasem standardem dla wszystkich wersji GTK Boxer) oraz z mocniejszym silnikiem wysokoprężnym (441 kW/600 KM). Najważniejszą różnicą w stosunku do dotychczas używanych w Niemczech Boxerów stanowić będzie zastosowanie wieży Rheinmetall Lance 2 Block II. Jej uzbrojenie składa się z 30 mm armaty automatycznej MK30-2 (identycznej jak w bojowym wozie piechoty SPz Puma), sprzężonego z nią 7,62 mm karabinu maszynowego i zdwojonej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS (Spike LR2).

Pojazdy są kupowane w ramach programu Schwerer Waffen-träger Infanterie (ciężki nośnik uzbrojenia piechoty) i zastąpią w linii lekkie nośniki uzbrojenia Wiesel 1, od ponad 30 lat zapewniające niemieckiej piechocie zmotoryzowanej wsparcie ogniowe oraz obronę przeciwpancerną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc