Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing prezentuje nowego satelitę wojskowego

Możliwość utrzymania bezproblemowej łączności jest dziś kluczowym elementem działań wojennych, a w świetle możliwości zagłuszania Rosji i Chin, USA cały czas inwestują w swoje systemy satelitarne. Fot. Boeing

W komunikacie prasowym opublikowanym 13 kwietnia firma Boeing poinformowała o nowym satelicie wojskowym Protected Wideband Satellite (PWS) w swoim portfolio. Urządzenie obejmuje system Protected Tactical SATCOM Prototype (PTS-P), który został zainstalowany na satelicie US Space Force Wideband Global SATCOM (WGS)-11.

Najistotniejszymi elementami nowego satelity są standardy wojskowej komunikacji satelitarnej (MILSATCOM) oraz rozwiązania uniemożliwiające zagłuszanie. Oba komponenty opierają się na technologii Boeinga nazwanej 702X i sprowadzającej się do formowania wiązki nadawczej w czasie rzeczywistym i w sposób zautomatyzowany. Nowy satelita ma przecierać ścieżkę dla kolejnych systemów, które będą mogły operować zarówno w starszym trybie z wykorzystaniem transponderów, jak i w nowoczesnych trybach z przetwarzaniem sygnału na satelicie.

Według aktualnego harmonogramu zakłada się start programu w roku 2024 oraz testy orbitalne w roku 2025. Po udanych testach na orbicie PTS-P ma przejść do fazy zastosowania operacyjnego. Według informacji Boeinga PTS-P posiada wbudowane i zautomatyzowane systemy zabezpieczające przed zagłuszaniem, umożliwia geolokalizację urządzeń zagłuszających przeciwnika, zerowanie w czasie rzeczywistym, dynamiczną zmianę częstotliwości i inne nieujawnione rozwiązania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc