Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing o marokańskich AH-64E Guardian

10 lipca koncern Boeing, odpowiadając na pytania prasowe, przekazał oświadczenie dotyczące mogące być ważnym elementem w polskim programie zakupu śmigłowców szturmowych Kruk.

Producent podpisał umowę na produkcję śmigłowców AH-64E Guardian dla Maroka 25 czerwca bieżącego roku. Formalnym zleceniodawcą, zgodnie z procedurą FMS, jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – kontrakt ma wartość 439 mln dolarów i zakłada produkcję 24 egzemplarzy. Dodatkowe 155 mln dolarów ma pochłonąć zakup i montaż optoelektronicznych zestawów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS. Biorąc pod uwagę globalną (maksymalną) wartość umowy, autoryzowaną przez Departament Stanu w listopadzie 2019 roku (4,25 mld dolarów), wartości kontraktów zaczęły budzić ciekawość mediów.

Zgodnie z odpowiedzią Boeinga – najbardziej efektywnym kosztowo sposobem nabycia tych śmigłowców jest zakup w konfiguracji US Army i wykorzystanie procedury FMS. Ma to związek z wykorzystaniem faktu realizacji przez producenta wieloletniej umowy z Departamentem Obrony, która dysponuje opcjami na wypadek zamówień eksportowych. Efekt skali i standaryzacji ułatwia zbicie ceny jednostkowej.

Należy przy tym podkreślić, w oparciu o media marokańskie, że oferta Boeinga (i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) była najbardziej efektywna kosztowo w opinii decydentów w Maroku.

Tego typu przykład jest ważny w dyskusji w Polsce, gdzie toczy się dyskusja o przyszłości programu Kruk – ma on na celu zakup następców dla obecnie eksploatowanych Mil Mi-24D/W.

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc