Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczy AH-64E Guardian do Maroka

25 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing w sprawie produkcji i dostaw śmigłowców szturmowych AH-64E Guardian do Maroka. 

Umowa, zawarta za pośrednictwem procedury FMS zakładającej udział administracji federalnej Stanów Zjednoczonych, ma wartość 439 mln dolarów. W jej ramach Boeing dostarczy do Maroka 24 śmigłowce AH-64E Guardian oraz naziemne symulatory przeznaczone do szkolenia załóg. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca lutego 2025 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. W siłach zbrojnych tego kraju zastąpią przestarzałe Aérospatiale Gazelle. 

Sprzedaż śmigłowców wraz z pakietem wyposażenia i uzbrojenia został zaaprobowany przez Departament Stanu w listopadzie 2019 roku – maksymalna wartość opiewała na kwotę 4,25 mld dolarów. Pierwszy sygnał o podpisaniu międzyrządowej umowy LoA w sprawie dostaw pojawił się w marcu bieżącego roku, kiedy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie produkcji i dostaw zestawów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/APNVS (koszt 155 mln dolarów). Urządzenia zostaną zainstalowane na montowanych w Mesa AH-64E Guardian. 

Maroko będzie pierwszym użytkownikiem śmigłowców Boeing AH-64E Guardian w Afryce. Obecnie jedynym użytkownikiem wiropłatów rodziny AH-64 na kontynencie jest Egipt, który eksploatuje około 46 AH-64D. 7 maja Departament Stanu poinformował o autoryzowaniu możliwości sprzedaży do tego kraju pakietów pozwalających na modernizację powyższej floty do wersji AH-64E (maksymalny koszt 2,3 mld dolarów). 

(Bartłomiej Kucharski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc