Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austria chce kupić kolejne Black Hawki

Fot. Bundesheer

29 maja amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu austriackiego zapytania ofertowego w sprawie możliwości zakupu kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców rodziny UH-60 Black Hawk.

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, która trafiła do kolejnego etapu zatwierdzenia w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Austria jest zainteresowana zakupem dwunastu (fabrycznie nowych) UH-60M Black Hawk wraz z pakietem dodatkowym, który obejmuje m.in. zapasowe silniki T700-GE-701D, systemy ostrzegania przed odpalonymi pociskami AN/AAR-57, urządzenia łączności, sprzęt diagnostyczny, wsparcie logistyczno-szkoleniowe. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 1,05 mld USD. Jak wskazuje resort obrony, zawarcie umowy LOA zaplanowano jeszcze w bieżącym roku.

Zakup dodatkowych śmigłowców rodziny Black Hawk został ogłoszony przez rząd Austrii na początku bieżącego roku. Ma to związek z planem modernizacji i rozbudowy wojska w tym neutralnym kraju. W jego ramach planowane jest sformowanie drugiej eskadry śmigłowców powyższej rodziny – pierwsza z nich dysponuje dwunastoma UH-60A/L Black Hawk, które przeszły modernizację wyposażenia pokładowego. Dotychczas wylatały ponad 30 tys. godzin i pełnią ważną rolę w krajowym systemie bezpieczeństwa.

Austria była pierwszym europejskim użytkownikiem śmigłowców rodziny S-70 Black Hawk. Początkowo zamówiono, poprzez procedurę FMS, dziewięć egzemplarzy (bazujące na UH-60A, jednak dostosowane do lokalnych wymagań). W 2018 roku podjęto decyzję do dokupieniu trzech kolejnych – zostały nimi UH-60L, które poprzez pośrednika odkupiono z Jordanii.

Uzupełnieniem dwóch eskadr UH-60 Black Hawk będą wielozadaniowe śmigłowce Leonardo AW169M, które trafią do dwóch kolejnych eskadr (łącznie 36 wiropłatów).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc