Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia zastąpi MRH-90 Black Hawkami

Śmigłowce MRH-90 nie osiągnęły nigdy gwarantowanego przez producenta poziomu dostępności do wykonania zadania i są nękane przez częste awarie. Fot. ADF

Minister Obrony Australii potwierdził 10 grudnia fakt prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu kilkudziesięciu nowych śmigłowców rodziny Sikorsky Black Hawk.

Mają one zastąpić europejskie wielozadaniowe śmigłowce NHI MRH-90 Taipan, używane na antypodach od 2007 r. Wszystkie 47 egzemplarzy wykorzystywanych przez australijskie lotnictwo armii i marynarki wojennej MRH-90 ma zostać wycofane ze służby.

Śmigłowce MRH-90 nie osiągnęły nigdy gwarantowanego przez producenta poziomu dostępności do wykonania zadania i są nękane przez częste awarie. Również koszty eksploatacji przekroczyły wartości zawarte w umowach z konsorcjum NH Industries. Pierwotnie koniec służby MRH-90 przewidziano na rok 2037.

Siły zbrojne Australii eksploatują śmigłowce rodziny Sikorsky S-70 od końca lat 80. ubiegłego wieku. Następcą pierwszej generacji armijnych Black Hawków zostały MRH-90. Barwy lotnictwa armii nosi obecnie 20 egzemplarzy S-70A-9, zaś 24 pokładowe MH-60R służą w australijskim lotnictwie morskim.

W październiku br. zdecydowano o zakupie kolejnych 12 Seahawków dla lotnictwa marynarki wojennej. Kolejne 40 Black Hawków miałoby trafić w najbliższych latach do lotnictwa armii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Australia zastąpi MRH-90 Black Hawkami”

  1. ale, ale, ale - jakże to tak wyrzucać świetne europejskie produkty (wszystkie 47 szt.) i zastępować je amerykańskim szajsem i złomem. Czy red. Maciej Kucharczyk z GW już znalazł na to wystarczająco obraźliwe wyrazy potępienia ?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc