7 maja 2019 r. Inspektorat Uzbrojenia – Zespół Programu Wisła (IU – ZPW) podpisał z firmą Jelcz Sp. z o.o. umowę na dostawę do 2022 r. 73 pojazdów samochodowych specjalnych marki Jelcz w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Dostawy dotyczyć będą zunifikowanych pojazdów specjalnych Jelcz o podwyższonej mobilności, przeznaczonych do integracji z komponentami systemu IBCS/Patriot.
Dodatkowo, w ramach innych umów zawartych przez IU – ZPW, Jelcz Sp. z o.o. dostarczy co najmniej 12 podwozi Jelcz P882.57 TS innym spółkom polskiego przemysłu obronnego, które skompletują na ich bazie samochody transportowo-załadowcze (STZ) i mobilne węzły łączności (MCC1).
W ramach realizacji umowy z 17 maja 2019 r. Jelcz Sp. z o.o. dostarczy Siłom Zbrojnym RP:
Jelcz Sp. z o.o., bazując na posiadanym potencjale technicznym i prowadzonych pracach rozwojowych, realizuje kolejne etapy zawartej umowy. Spółka ma wieloletnie doświadczenie i potencjał w projektowaniu, produkcji i obsłudze posprzedażnej (serwisowej) pojazdów specjalnych do zabudowy sprzętu i uzbrojenia wojskowego, dostarczanych SZ RP. W ostatnich latach produkcja i dostawy pojazdów specjalnych marki Jelcz znacząco zwiększyły się. Wzrosła w szczególności produkcja i sprzedaż samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 w wersjach samochodów skrzyniowych i podwozi do zabudów specjalnych oraz podwozi Jelcz w układach 6×6 i 8×8. Dzięki wieloletnim umowom MON możliwe były inwestycje na zwiększenie zatrudnienia i wzrost kwalifikacji kadry oraz w wyposażenie technologiczne i zaplecze rozwoju pojazdów. W 2019 r. produkcja pojazdów Jelcz osiągnęła 419 sztuk. Zostało to uzyskane m.in. dzięki zwiększonym zamówieniom i wiarygodności Jelcza u poddostawców – producentów specjalistycznych zespołów, co zapewnia ich zintensyfikowane zaangażowanie i umożliwia dostęp do rozwiązań dotychczas nieoferowanych, a stosowanych jedynie przez globalnych producentów pojazdów wojskowych. Wzrost zamówień Jelcza u dostawców kluczowych podzespołów, przykładowo silników MTU, umożliwiło zakup silników do pojazdów produkowanych w ramach programu Wisła wraz z najnowszymi aplikacjami do pojazdów specjalnych, wcześniej niedostępnymi dla Jelcz Sp. z o.o. Kolejnym przykładem takiego podejścia mogą być zespoły napędowe wyposażone w automatyczne skrzynie biegów współpracujące ze skrzyniami rozdzielczymi i z układem ADM (Automatic Drivetrain Management, system automatycznego zarządzania blokadami mechanizmów różnicowych w układzie napędowym). Obecnie oferowane przez Jelcz Sp. z o.o. pojazdy specjalne i przeznaczone do zastosowań specjalnych, to konstrukcje o porównywalnych charakterystykach i parametrach do analogicznych pojazdów innych europejskich producentów. Samochody Jelcz do programu IBCS/Patriot będą miały charakterystyki użytkowe, wyposażenie i parametry niezawodnościowe porównywalne z pojazdami Oshkosh, stosowanymi w systemie Patriot przez US Army i wielu innych użytkowników, a w niektórych obszarach będą je przewyższać.
Wyposażenie specjalistyczne i dodatkowe wymagania dla pojazdów Jelcz, określone w Opisie Przedmiotu Zamówienia (OPZ) przez zamawiającego, zapewnią realizację dodatkowych zadań, w tym operacyjnych, przez załogi pojazdów.
Jelcze zintegrowane z komponentami systemu IBCS/Patriot winny zapewnić ich mobilność w trakcie jazd szosowych i terenowych, włącznie z pokonywaniem przeszkód terenowych i wzniesień nie mniejszych niż 35%. Po odpowiednim przygotowaniu, pojazdy będą zdolne do pokonania przeszkód wodnych o głębokości do 1,2 m. Konstrukcja podwozi umożliwia ich eksploatację na różnych wysokościach, nawet powyżej 1000 m n.p.m., całorocznie, z docelową normą eksploatacji co najmniej 30 lat.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu