Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arabia Saudyjska rozbudowuje przemysł zbrojeniowy

Arabia Saudyjska zamierza rozwijać przemysł zbrojeniowy. Jest zainteresowana m.in. montażem śmigłowców S-70I, które miałyby zastąpić starsze wersje Blackhawka. Fot. US Air Force.

23 listopada w dzienniku „Financial Times| ukazała się informacja o rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Jego rozwój, a właściwie tworzenie niemal od zera, jest związane m.in. z zapowiedziami saudyjskich władz z wystawy IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rdzeniem ma być założona przed czterema laty przez saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych państwowa firma audi Arabian Military Industries, SAMI). Do 2030 r. koncern ma realizować do 50% zamówień składanych przez Ministerstwo Obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej ‒ dla porównania, w 2017 r. lokalny przemysł odpowiadał za realizację zaledwie 3% wartości zamówień. Mowa o ogromnych pieniądzach ‒ wg SIPRI w ubiegłym roku Rijad wydał na obronność ok. 57 mld USD, zaś podczas jednej z wizyt ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej lokalne władze zapowiedziały wydanie tylko w USA 110 mld USD w perspektywie dekady. Bazując na deklaracji lokalnego resortu obrony, wydatki obronne na razie mają tylko rosnąć, jest więc o co walczyć.

We wspomnianym materiale „Financial Times” dyrektor generalny SAMI Walid Abukhaled zapowiedział, że obecnie strategia modernizacji Sił Zbrojnych Królestwa Arabii Saudyjskiej ma być ściśle i stale sprzęgnięta z planem Vision 2030, tj. strategią rozwoju saudyjskiej gospodarki tak, aby nie była niemal zupełnie uzależniona od wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej. Dlatego też, jak zadeklarował Abukhaled, skończyły się czasy prostego importu uzbrojenia. SAMI przy wsparciu władz z Rijadu ma starać się każdorazowo o uzyskanie korzyści przemysłowych przy podpisywaniu kolejnych umów, a ma to dotyczyć również innych lokalnych podmiotów przemysłowych. Już dziś wiadomo, że SAMI jest zainteresowane montażem śmigłowców Lockheed Martin/Sikorsky S-70I Blackhawk i kołowych transporterów opancerzonych EDT Enigma. Ponadto firma rozwija własne wzory uzbrojenia, np. rozpoznawcze bezzałogowce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc