Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Angola kupuje samoloty C-295

Angola podpisała kontrakt na zakup trzech samolotów C-295, w tym dwóch w konfiguracji morskich maszyn patrolowych bazowania lądowego. Fot. Airbus

21 kwietnia koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z władzami Angoli w sprawie dostawy do sił zbrojnych tego państwa trzech samolotów rodziny C-295.


W ramach umowy władze Angoli zamówiły dwa egzemplarz skonfigurowane do roli morskich samolotów patrolowych bazowania lądowego zdolnych do wsparcia misji poszukiwawczo-ratowniczych SAR. Trzecia maszyna z kolei ma trafić do użytkownika w konfiguracji transportowej – wszystkie otrzymają wyposażenie pokładowe produkcji firmy Collins Aerospace (Pro Line Fusion). Angola stała się 38. użytkownikiem samolotów rodziny C-295.

Zainteresowanie władz Angoli zakupem maszyn rodziny C-295 (w szczególności w odmianie patrolowej bazowania lądowego) datuje się na 2018 rok. Wówczas spekulowano, że kontrakt obejmie trzy egzemplarze, wszystkie w takiej konfiguracji. Nowe samoloty mają wzmocnić potencjał dozoru obszarów morskich, które są narażone na nielegalną działalność rybaków. Z kolei transportowy C-295W zwiększy możliwości transportowe na obszarze kraju oraz regionu.

Dotychczas Airbus dostarczył ponad 200 egzemplarzy seryjnych samolotów C-295 w różnych konfiguracjach spośród 283 sprzedanych. Globalna flota wylatała ponad 500 tys. godzin, w tym wiele w czasie działań operacyjnych na obszarze operacji o charakterze bojowym. W bieżącym roku to drugi sukces marketingowy, w lutym dwa C-295W w konfiguracji transportowej zamówiła Serbia. Co ważne, w programie C-295 ważną rolę odgrywają należące do koncernu Airbus zakłady PZL Warszawa-Okęcie, gdzie produkowane są elementy kadłuba oraz inne części przeznaczone do każdego samolotu tego typu. Dodatkowo w Warszawie jest zlokalizowane centrum serwisowe, z którego poza Polską korzystają także inni użytkownicy maszyn tego typu.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc