Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie przekażą działa i wyszkolą ukraińskich artylerzystów

Amerykańscy artylerzyści przeszkolą ukraińskich kolegów w zakresie użytkowania 155 mm haubicoarmat ciągnionych. Ukraina otrzyma ich 18 wraz z amunicją z nadwyżek Pentagonu. Fot. US Army

18 kwietnia w amerykańskich mediach pojawiła się informacja o tym, że US Army niebawem rozpocznie szkolenie ukraińskich artylerzystów, którzy mieliby obsługiwać 155 mm haubicoarmaty przewidziane do przekazania przez Waszyngton Siłom Zbrojnym Ukrainy w ramach pomocy wojskowej.

Ukraina miałaby otrzymać 18 dział nieujawnionego typu. Według większości komentatorów mowa ciągnionych 155 mm haubicoarmatach M198. Działa te są w służbie od 1979 r. i w US Army oraz US Marine Corps zostały już w większości pododdziałów wyparte przez nowocześniejsze rodziny M777 (pozostają jednak w służbie armii wielu innych państw, np.: Tunezji, Ekwadoru, Iraku czy Pakistanu). Działo M198 w położeniu bojowym ma masę 7154 kg, całkowitą długość 11 m (w położeniu transportowym 12,3 m), z tego lufa ma długość 6,09 m (39 kalibrów). Zakres kątów podniesienia lufy wynos od −5° do 72°, co pozwala na prowadzenie ognia na odległość 22,4 km z wykorzystaniem klasycznej amunicji i do 30 km amunicją z dodatkowym napędem rakietowym. Działo można naprowadzać w azymucie w zakresie 45°. Szybkostrzelność chwilowa sięga 4 strz./min, zaś trwała 2 strz./min.

Poza 18 działami Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają 40 tysięcy kompletów amunicji 155 mm. Szkolenie Ukraińców ma być realizowane w zakresie podstawowym, dzięki czemu ma trwać dość krótko, także za sprawą tego, że na kurs trafią doświadczeni artylerzyści, znający sowieckiego pochodzenia działa ciągnione, jak 152 mm 2A65 Msta-B. Szkolenie zostanie przeprowadzone poza granicami Ukrainy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc