Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie blokują sprzedaż F-16 do Chorwacji?

6 grudnia prasa izraelska poinformowała, że według nieoficjalnych źródeł rządowych, Amerykanie blokują sprzedaż wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon do Chorwacji.

Maszyny mają pochodzić z nadwyżek sprzętowych Izraela, w ostatecznej rozgrywce Izraelczycy pokonali Szwedów (fabrycznie nowe JAS-39C/D Gripen). Wcześniej z rywalizacji odpadli Amerykanie i Grecy, którzy proponowali używane F-16C/D Fighting Falcon. Według, nieoficjalnych, informacji powodem blokady jest zachowanie Izraelczyków, którzy zdaniem administracji amerykańskiej zachowali się nie fair – samoloty były bowiem sfinansowane przez program pomocy rządowej Stanów Zjednoczonych, a zgoda na montaż izraelskiego wyposażenia pokładowego miała obejmować wyłącznie samoloty eksploatowane przez Izrael. Obecnie toczą się negocjacje trójstronne – Chorwaci naciskają na Izraelczyków, aby Ci szybko załatwili sprawy z Amerykanami.

Przypomnijmy, Chorwaci planują zakup w Izraelu 12 używanych samolotów F-16C/D Fighting Falcon, które mają kosztować około 500 mln dolarów. Pierwsze z nich mają trafić do klienta w 2020 roku i pozwolić na stopniowe wycofywanie ze służby samolotów MiG-21. Co ciekawe, według części publikacji, Chorwaci chcą obecnie zakupić maszyny wyłącznie w wersji dwumiejscowej.

(ŁP) Foto: IDF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc