Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Afgański UH-60 zestrzelony przez Talibów

27 lipca w afgańskiej prowincji Helmand Talibowie zestrzelili wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Sikorsky UH-60A Black Hawk należący do sił rządowych.  

Informacja o zestrzeleniu maszyny została potwierdzona przez stronę rządową. Nie wiadomo, co śmigłowiec robił w rejonie zdarzenia. Komunikat rządu w Kabulu wskazuje, że dwóch członków załogi zostało rannych, a maszyna wykonała awaryjne lądowanie w terenie przygodnym po czym spłonęła. Jest to druga strata sprzętowa afgańskiego lotnictwa wojskowego w ostatnich tygodniach, 9 lipca w prowincji Baglan rozbił się turbośmigłowy samolot bojowy A-29 Super Tucano. 

Siły zbrojne Afganistanu mają otrzymać od rządu Stanów Zjednoczonych 159 wielozadaniowych śmigłowców UH-60 Black Hawk. Wersja UH-60A ma być przeznaczona do zadań transportowych, a UH-60FF do wsparcia ogniowego sił naziemnych. Wszystkie maszyny pochodzą z nadwyżek sprzętowych armii amerykańskiej i przed dostawą przechodzą prace remontowe i przeglądy. Dodatkowo firmy amerykańskie zapewniają usługi wsparcia logistycznego w Afganistanie. Dotychczas odnotowano utratę przynajmniej dwóch maszyn tego typu przez Afgańczyków. 

UH-60 Black Hawk są dostarczane do Afganistanu z powodu zerwania kooperacji z przemysłem rosyjskim. Amerykanie, poprzez programy pomocowe, kupowali w Rosji fabrycznie nowe śmigłowce rodziny Mi-17 - ochłodzenie stosunków dyplomatycznych z Moskwą zaowocowało zerwaniem współpracy i wobec braku perspektyw utrzymania potencjału lotnictwa, Waszyngton rozpoczął dostawy używanych UH-60. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc