Rozpoczęcie działalności laboratorium – zbiegające się w czasie z inauguracją obchodów 90-lecia powstania Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia – będzie połączone z jednodniową konferencją, współorganizowaną przez Inspektorat Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W jej trakcie będzie można zwiedzić nowy budynek laboratorium, a także zapoznać się z częścią rozwiązań technicznych prezentowanych zaproszonym gościom. A będzie czym się „pobawić”. Laboratorium Symulatorów składa się z dwóch głównych pomieszczeń badawczych: hali symulatorów, gdzie istnieje możliwość zainstalowania i pracy dowolnych symulatorów laserowych opracowanych i wykonanych z udziałem WITU, oraz jeszcze większej hali z ochroną balistyczną – strzelnicy pozwalającej na testowanie trenażerów wykorzystujących amunicję ćwiczebną i bojową. Do tego dochodzą inne pomieszczenia techniczne zabezpieczające pracę laboratorium, a także biura, magazyny i pomieszczenia socjalne.
Mimo zastosowanych tu zaawansowanych rozwiązań, Laboratorium Symulatorów tylko w niewielkim stopniu ma służyć szkoleniu żołnierzy i przede wszystkim będzie miejscem badań oraz testów nowych rozwiązań. Będzie to także platforma wymiany informacji między twórcami urządzeń symulacyjnych a bezpośrednimi użytkownikami, czyli podoficerami i żołnierzami jednostek liniowych, pełniącymi funkcje operatorów oraz przedstawicielami sekcji szkolenia jednostek. Laboratorium Symulatorów ma także służyć promowaniu systemów symulacyjnych i treningowych WITU wśród potencjalnych nowych kontrahentów, zresztą nie tylko krajowych. Jak dowiedzieliśmy się bowiem od dyrekcji Instytutu, rośnie zainteresowanie nimi także za granicą. W Laboratorium Symulatorów będzie można prezentować wszelkie znajdujące się w ofercie rozwiązania, placówka jest przygotowana także na obsługę klienta, który nie posiadał wcześniej odpowiedniego doświadczenia i umiejętności w zakresie wirtualnych szkoleń. Pracownicy Instytutu mogą zaproponować konkretne programy szkolenia, dostosowane do specyficznych wymagań zamawiającego.
W ramach wsparcia procesu eksploatacji Śnieżników w wojsku, Instytut wraz ze współpracującą w tym projekcie firmą Autocomp Management Sp. z o.o., zamierzają przeprowadzać szkolenia okresowe dla operatorów z jednostek, które już wcześniej zostały wyposażone w symulatory. Wynika to zarówno z potrzeby odświeżania ich wiedzy, ale także szkolenia nowej kadry. Zdarza się bowiem, że wyszkolony w WITU operator w wyniku rotacji trafia do innej jednostki, a przedtem – lepiej lub gorzej – szkoli swojego następcę. Biorąc pod uwagę, że Śnieżnik jest skomplikowanym urządzeniem technicznym, ewentualne niewłaściwe wyszkolenie nowego operatora może wiązać się z uszkodzeniem systemu i koniecznością jego naprawy, a w najgorszym razie nawet z wyłączeniem go na dłuższy czas z procesu szkolenia i koniecznością remontu zakładowego. Dodatkowe kursy dla operatorów są też niezbędne z innego powodu – Śnieżniki poddawane są ciągłym ulepszeniom, szczególnie dotyczącym zmian w oprogramowaniu. Zasady obsługi systemu mogą się zatem zmieniać, pojawiają się np. nowe funkcje, które obsługujący symulator powinien umieć wykorzystać w procesie szkolenia żołnierzy. WITU realizuje bowiem proces wsparcia eksploatacji wszystkich dostarczonych symulatorów, dzięki czemu ich obsługa, niezależnie od miejsca rozlokowania, jest wszędzie taka sama. To przydatne szczególnie w przypadku urządzeń zainstalowanych w ośrodkach szkolenia poligonowego, gdzie żołnierze z dowolnej jednostki mogą korzystać ze Śnieżnika na poligonie w taki sam sposób, jak w przypadku znajdującego się w macierzystym garnizonie, a nawet szkolić się na nim z własnym operatorem. Oczywiście, żaden symulator prawdziwego działania w polu nie zastąpi, ale niejednokrotnie zdarza się, że np. w wyniku zagrożenia pożarowego latem, wojsko nie może kontynuować szkolenia „w terenie” i w takiej sytuacji wykorzystanie symulatora wydaje się być jednym z optymalnych rozwiązań. Dodatkowe możliwości systemu użytkowanego w ośrodku szkolenia poligonowego pozwalają na wykorzystanie Śnieżnika jako narzędzia egzaminującego i dopuszczającego do strzelania ogniowego na poligonie.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu