4 lipca Francuskie Ministerstwo Obrony poinformowało o rozpoczęciu przez francuską Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (DGA) prób modelowych na potrzeby programu budowy okrętów typu SNLE 3G (Sous-Marin Nucléaire Lanceur d'Engins de Troisieme Génération pol. Okręty podwodne z napędem atomowym, nosiciele pocisków balistycznych trzeciej generacji), które mają zasilać siły Marine Nationale począwszy od połowy przyszłej dekady.
Próby realizowane są z wykorzystaniem zaprojektowanego i zbudowanego przez DGA modelu przyszłego SNLE 3G. Realizowane są one a wodach Jeziora Bédane, w pobliżu miejscowości Tourville-la-Rivière w regionie Normandia, a ich celem, na tym etapie, jest określenie parametrów ruchu nowych jednostek ze szczególnym uwzględnieniem manewrowości. Jednostki typu SNLE 3G mają stać się rdzeniem morskiego elementu Francuskich Sił Odstraszania (Force de dissuasion) na kolejne pięć dekad począwszy od 2035 roku. Zastąpić mają w służbie w stosunku 1:1 obecnie eksploatowane okręty typu Le Triomphant (cztery okręty w służbie od 1997 roku).
Wstępne prace nad ich następcami zainicjowano już w 2017 roku, jednak początek właściwych prac nad projektem oficjalnie ogłoszono dopiero 18 lutego 2021 roku. Program realizowany jest pod przewodnictwem DGA w ścisłej współpracy z komitetem energii atomowej CEA (Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives). Nowe jednostki budowane będą w należącej do koncernu Naval Group stoczni w Cherbourgu. SNLE 3G mają legitymować się nieco większą wypornością w stosunku do Le Triomphant tj. 15 000 w porównaniu do 14335 ton przy równie nieznacznie zwiększonej długości kadłuba 150 vs 138 m. Zmiana tych parametrów związana jest m.in. z koniecznością poprawienia a właściwie zmniejszenia oporów hydrodynamicznych, i związanego z tym zredukowania sygnatury akustycznej. Zmieniony zostanie układ sterów kierunku i głębokości z obecnego krzyżowego na „X” tożsamy z tym jaki zastosowano na szturmowych okrętach podwodnych typu Barracuda (z których drugi przechodzi obecnie próby morskie https://zbiam.pl/druga-barracuda-rozpoczela-proby-morskie).
SNLE 3G napędzane będą przez reaktory wodne ciśnieniowe najprawdopodobniej typu K22 (będące pochodną stosowanego obecnie K15 o mocy cieplnej zwiększonej ze 150 MW do 220 MW), zasilane uranem o 7% stopniu wzbogacenia. Główne uzbrojenie stanowić będzie 16 międzykontynentalnych, trzystopniowych pocisków balistycznych typu M51.3 na stały materiał pędny wyposażonych w 6 lub 10 niezależnie naprowadzanych (MIRV) głowic termojądrowych typu TNO (Tête nucléaire océanique) o mocy po 100 kT. Pociski te mają długość 12 m i średnicę 3 m przy masie 52 ton. Zasięg nie został oficjalnie upubliczniony jednak szacowany jest na 8 – 10 000 km. Prędkość maksymalna to 25 Mach. Wysoki poziom automatyzacji pozwoli zredukować załogę o ok. 10% do poziomu 100 osób (obecnie na pokładach AOP typu Le Triomphant służy 111 osób).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu