17 lutego Rheinmetall poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z amerykańskimi korporacjami Lockheed Martin oraz Northrop Grumman w sprawie możliwości ulokowania w powyższym przedsiębiorstwie linii produkcyjnej pozwalającej na produkcję centralnej części kadłuba wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.
Powyższa inicjatywa ma związek z poszukiwaniem miejsca na II linię produkcyjną tego elementu konstrukcyjnego. Nie można wykluczyć, że próba nawiązania współpracy z koncernem Rheinmetall ma związek z ubiegłoroczną decyzją władz Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej zakupu na potrzeby Luftwaffe 35 egzemplarzy F-35A Lightning II. Jak wskazują przedstawiciele amerykańskiej korporacji, współpraca Lockheed Martin z niemieckimi partnerami ma już ponad 50 lat. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność programu F-35 Lightning II niezbędnym jest poszukiwanie nowych dostawców, którzy będą w stanie dostarczać komponenty niezbędne do produkcji samolotów.
Program budowy i rozwoju F-35 Lightning II oparty jest na współpracy wielonarodowej. Poza Stanami Zjednoczonymi w projekcie uczestniczą także podmioty z Europy oraz Kanady czy Japonii i Australii. Wiele kluczowych decyzji zapadło w czasie etapu rozwojowego, jednak jak pokazuje przykład Rheinmetall, nadal można znaleźć możliwość dołączenia na tak zaawansowanym etapie produkcyjnym jak obecnie.
Dotychczas Lockheed Martin dostarczył blisko 900 seryjnych samolotów rodziny F-35 Lightning II, które spędziły w powietrzu ponad 613 tys. godzin. Obecnie są eksploatowane przez czternastu użytkowników. Działania promocyjne producenta oraz administracji Stanów Zjednoczonych powodują, że kolejne umowy eksportowe to tylko kwestia czasu. Tylko w Europie zakup F-35A Lightning II planują Grecja oraz Republika Czeska. Dodatkowo zainteresowanie wersją F-35B wyraża Hiszpania.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Nie chciałbym takiego kooperanta, który w razie konfliktu odmowi wspolpracy bo ogłosi, że jest przeciwny konfliktowi zbrojnemu. Zastanawiam się, jak silne jest lobby proniemieckie w USA. A propos, współczuję Amerykanom takiego kooperanta w razie wojny z ChRL
No tak znowu Niemcy ,s gdzie nasz rząd?Niemcy będą produkować części do f35 bo zamówili 35 samolotów dobre my zrobiliśmy to samo co z tym że o wiele wcześniej i gówno z tego mamy ,wcale bym się nie zdziwił na gdyby Niemcy dostali samoloty po roku lub dwóch ,my czekamy ile 7 lat. Anna Zamawiamy ogromną ilość Himarsów i też gówno z tego mamy , oczywiście na słychać że chcą je produkować Niemcy i wcale bym się nie zdziwił jak by tak było . Gdzie są nasi rządzący na którzy nie widzą jak Niemcy z USA by dymają nas jak chcą ,ile chcą i gdzie chcą