Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie wyrzutnie M142 HIMARS w komplecie

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

22 listopada Sekretarz Stanu Paweł Bejda poinformował, że strona amerykańska dostarczyła (drogą lotniczą) dwie ostatnie kołowe wyrzutnie Lockheed Martin M142 HIMARS.

Jak wskazuje Paweł Bejda, dwie ostatnie wyrzutnie zostały skonfigurowane do szkolenia załóg przygotowujących się do służby w DMO Homar-A, który znajduje się w strukturach Wojska Polskiego.

Międzyrządowa umowa LoA pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi została zawarta 13 lutego 2019 roku. Obejmuje 20 wyrzutni M142 HIMARS, które pozwoliły na sformowanie jednego dywizjonowego modułu ogniowego (18 sztuk) oraz zapoczątkowania budowy krajowego ośrodka szkolenia (2). Pierwsze polskie wyrzutnie M142 HIMARS (5 sztuk) zostały dostarczone drogą lotniczą w maju 2023 roku. W tym samym miesiącu do kraju trafiły kolejne dwie wyrzutnie. W listopadzie 2023 roku dostawa, drogą morską, objęła 11 sztuk.

Obecnie, ramach programu Homar-A, prowadzone są prace zmierzające do zawarcia drugiej umowy dotyczącej kontynuacji zakupów już w zmodyfikowanej konfiguracji, która ma obejmować m.in. zastosowanie krajowego podwozia. Jak wskazał Paweł Bejda, w odpowiedzi na poselską interpelację, w ramach działań zmierzających do zawarcia pierwszej umowy wykonawczej Agencja Uzbrojenia aktualnie przygotowuje zaproszenie do negocjacji z firmą Lockheed Martin oraz prowadzi działania związane z pozyskaniem elementów systemu dostępnych w ramach programu Foreign Military Sales. Liczba pozyskiwanego sprzętu wojskowego, termin i koszt realizacji zostaną ustalone podczas negocjacji umowy wykonawczej, która będzie możliwa do zawarcia po wynegocjowaniu wszystkich warunków umowy.

Koncepcja wdrażania systemu HIMARS zakłada ulokowanie produkcji amunicji na terenie Polski. Obecnie trwają rozmowy amerykańskiego koncernu Lockheed Martin z Mesko S.A., dotyczące produkcji rakiet do M142 HIMARS na terenie zakładów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oferta ta w przyszłości ma być powiązana z możliwością zakupu przez Polskę kolejnych systemów HIMARS.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc