Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

25. atomowa Virginia dla US Navy zwodowana, kolejne w drodze

Zwodowany atomowy okręt podwodny Massachusetts w drodze do nabrzeża wyposażeniowego. Fot. HII

23 lutego w stoczni Newport News Shipbuilding zwodowano atomowy okręt podwodny Massachusetts. To już 25. jednostka tego typu przeznaczona dla US Navy.

23 lutego w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News w Wirginii (własność Huntington Ingals Industries), odbyła się operacja wodowania okrętu. Przyszły USS Massachusetts (SSN 798) został przetoczony na dok pływający, a przy jego użyciu zwodowany do rzeki James. Jednostka została potem odholowana do nabrzeża wyposażeniowego, gdzie odbędzie próby zakładowe na uwięzi, a potem przygotowania do prób morskich.

Jest to 25. szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Virginia, a jednocześnie 12. zbudowany przez Newport News Shipbuilding i siódmy należący do serii Block IV. Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld USD. Głównym kontrahentem jest spółka General Dynamics i jej stocznia Electric Boat Corp. w Groton w stanie Connecticut, zaś Huntington Ingals Industries występuje w roli podwykonawcy. Zasadniczą różnicą w stosunku do serii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęły na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres.

Tymczasem stocznia Electric Boat w Groton, uzyskała finansowanie w kwocie 150,9 mln USD, jako aneks do umowy głównej na zakup materiałów i mechanizmów do przyszłych okrętów typu Virginia o sygnaturach: SSN 814, SSN 815, SSN 816 i SSN 817.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “25. atomowa Virginia dla US Navy zwodowana, kolejne w drodze”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc