Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polscy żołnierze pomogą w Turcji

Fot.: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/

Pięćdziesiąt dwie osoby, a wśród nich ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki z Szpitali Polowych podległych DG RSZ oraz CRE SZ pod jurysdykcją 2 Wojskowego Szpitala Polowego wylecieli do Turcji.

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe.

Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. Personel medyczny Polowych Szpitali Wojskowych to doświadczeni żołnierze, którzy wiedzą, jak nieść pomoc w tak dramatycznych sytuacjach. Brali oni udział w misjach medycznych  m.in. w Afganistanie i Iraku oraz realizowali zadania podczas pandemii COVID-19. Ich działania będą koordynować tureckie służby, które już pracują na miejscu.

8 lutego, z lotnisk w Katowicach i Wrocławiu wystartowały samoloty C-130 Hercules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, które transportowały niezbędny sprzęt medyczny. Na pokładzie Wojskowego B-737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, lecącego z Katowic do Gaziantep, znajdowali się wojskowi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz górnicy. Wojskowych medyków na lotnisku w Katowicach pożegnał Szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia DGRSZ płk Rafał Pidek. Transportowce z biało-czerwoną szachownicą przewożą żołnierzy, wojskowy sprzęt, dostarczają pomoc humanitarną w różne części świata. Misje, które wykonują pokazują, jak ważna jest służba pilotów wojskowych.

***

We wsparcie poszkodowanych Turków włącza się wiele państw. Swoją pomoc zaoferowały np. Stany Zjednoczone. Na miejscu są m.in. ratownicy z Tajwanu, bardzo doświadczeni w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi. W Turcji działa również grupa HUSAR Poland złożona ze strażaków i ratowników medycznych.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc