Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłaszają nowe inwestycje

Pomimo, że Międzynarodowy Salon Lotniczy w Dubaju to miejsce ogłaszania przede wszystkim kontraktów cywilnych, jest on także okazją do zawierania umówi i ogłaszania planów inwestycyjnych na rzecz sił zbrojnych.

18 listopada Ministerstwo Obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowało o podpisaniu kontraktu z koncernem Dassault w sprawie modernizacji floty wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Mirage 2000-9. Umowa ma wartość około 510 mln dolarów. Obecnie lotnictwo wojskowe tego państwa eksploatuje około 57 samolotów powyższego typu, które są eksploatowane od 2003 roku. Żadna ze stron nie poinformowała dotychczas o zakresie prac, który obejmie także zakup niewielkiej partii uzbrojenia w koncernie MBDA.

19 listopada władze emiratu ogłosiły, że podęły decyzję o powiększeniu floty samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye oraz tankowania powietrznego Airbus A330MRTT. W pierwszym z przypadków mowa o deklaracji chęci zakupu dwóch kolejnych maszyn, które dołączą do trzech już zamówionych (i planowanych do dostawy w przyszłym roku). Wszystkie powstały poprzez zabudowę odrzutowych samolotów dyspozycyjnych Bombardier Global 6000 w wyposażenie misyjne zintegrowane przez Saaba. Jak na razie Zjednoczone Emiraty Arabskie są jedynym klientem na system GlobalEye, jednak nie można wykluczyć, że w najbliższych miesiącach lista kupujących powiększy się.

W drugim z przypadków władze emiratów poinformowały o chęci zakupu trzech kolejnych A330MRTT, które dołączą do trzech już eksploatowanych. Decyzja o powiększeniu floty była spodziewana od dłuższego czasu, co ciekawe władze rozważały także zakup amerykańskich Boeing KC-46A Pegasus, jednak zdecydowano się ujednolicenie floty.

(ŁP) Foto: Saab
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc