Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Wzrosną wydatki obronne Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zwiększy budżet obronny o ok. 10% w ciągu najbliższych czterech lat. Pozwoli to na ograniczenie redukcji w siłach zbrojnych i wdrożenie najnowszych rozwiązań technicznych. Rys. Team Tempest.

19 listopada premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że na przestrzeni czterech najbliższych lat wydatki obronne Wielkiej Brytanii zostaną zwiększone o 16,5 mld GBP.

Oznacza to wzrost corocznych wydatków o około 10% ‒ obecnie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii dysponuje budżetem ok. 40 mld GBP. Celem zwiększenia finansowania sił zbrojnych, obok poprawy bezpieczeństwa Zjednoczonego królestwa, ma być wygenerowanie ok. 10 000 miejsc pracy w brytyjskim przemyśle zbrojeniowym i pokazanie sojusznikom (głównie Stanom Zjednoczonym), że Wielka Brytania jest wiarygodnym partnerem.

Głównymi beneficjentami wzrostu budżetu będą rodzaje wojsk najbardziej powiązane z szeroko rozumianymi „technologiami przyszłości”. Utworzone zostaną np. Narodowe Siły Cybernetyczne (choć to raczej formalność, bowiem faktycznie podobna agenda funkcjonuje od kilku lat), których zadaniem będzie zarówno cyberobrona jak i prowadzenie akcji ofensywnych w cyberprzestrzeni. Powołane ma zostać również Dowództwo Kosmiczne (na razie nazwa nieoficjalna), a pierwszą rakietę nośna ma zostać wystrzelona pod ich egidą już do 2022 roku. Jej przeznaczenie nie jest znane. W każdym razie krok ten ma być wyrazem brytyjskich ambicji względem przestrzeni kosmicznej. W ramach Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu ma powstać agencja zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji, co ma przyspieszyć rozwój w tym obszarze.

Mimo wzrostu wydatków obronnych, Londyn prawdopodobnie nie uniknie trudnych decyzji o rezygnacji z niektórych dotychczasowych zdolności swoich sił zbrojnych. Co prawda apokaliptyczne wręcz wizje cięć, zwłaszcza w British Army, prawdopodobnie się nie spełnią, ale możliwa jest rezygnacja z modernizacji około połowy czołgów Challenger 2 i wycofanie nie poddanych modernizacji z czynnej służby. W zamian za to rozwijane mają być nowe systemy uzbrojenia, jak np. perspektywiczny system walki powietrznej Tempest czy fregaty typów 26, 31 i 32. Szerokie inwestycje w Royal Navy mają pozwolić m.in. na odrodzenie brytyjskiego przemysłu stoczniowego.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Wzrosną wydatki obronne Wielkiej Brytanii”

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc