19 listopada premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że na przestrzeni czterech najbliższych lat wydatki obronne Wielkiej Brytanii zostaną zwiększone o 16,5 mld GBP.
Oznacza to wzrost corocznych wydatków o około 10% ‒ obecnie Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii dysponuje budżetem ok. 40 mld GBP. Celem zwiększenia finansowania sił zbrojnych, obok poprawy bezpieczeństwa Zjednoczonego królestwa, ma być wygenerowanie ok. 10 000 miejsc pracy w brytyjskim przemyśle zbrojeniowym i pokazanie sojusznikom (głównie Stanom Zjednoczonym), że Wielka Brytania jest wiarygodnym partnerem.
Głównymi beneficjentami wzrostu budżetu będą rodzaje wojsk najbardziej powiązane z szeroko rozumianymi „technologiami przyszłości”. Utworzone zostaną np. Narodowe Siły Cybernetyczne (choć to raczej formalność, bowiem faktycznie podobna agenda funkcjonuje od kilku lat), których zadaniem będzie zarówno cyberobrona jak i prowadzenie akcji ofensywnych w cyberprzestrzeni. Powołane ma zostać również Dowództwo Kosmiczne (na razie nazwa nieoficjalna), a pierwszą rakietę nośna ma zostać wystrzelona pod ich egidą już do 2022 roku. Jej przeznaczenie nie jest znane. W każdym razie krok ten ma być wyrazem brytyjskich ambicji względem przestrzeni kosmicznej. W ramach Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu ma powstać agencja zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji, co ma przyspieszyć rozwój w tym obszarze.
Mimo wzrostu wydatków obronnych, Londyn prawdopodobnie nie uniknie trudnych decyzji o rezygnacji z niektórych dotychczasowych zdolności swoich sił zbrojnych. Co prawda apokaliptyczne wręcz wizje cięć, zwłaszcza w British Army, prawdopodobnie się nie spełnią, ale możliwa jest rezygnacja z modernizacji około połowy czołgów Challenger 2 i wycofanie nie poddanych modernizacji z czynnej służby. W zamian za to rozwijane mają być nowe systemy uzbrojenia, jak np. perspektywiczny system walki powietrznej Tempest czy fregaty typów 26, 31 i 32. Szerokie inwestycje w Royal Navy mają pozwolić m.in. na odrodzenie brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Cała Europa będzie uważnie obserwować jak będzie wyglądać brytyjska gospodarka poza UE