Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wyniesienie satelity wojskowego Kosmos-2568 [WIDEO]

Rakieta nośna Sojuz-2.1w z satelitą Kosmos-2568 podczas umieszczania na stanowisku startowym. Fot. Ministerstwo Obrony FR.

29 marca Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o wystrzeleniu z kosmodromu Plesieck rakiety nośnej z wojskowym satelitą rozpoznawczym o numerze porządkowym Kosmos-2568. Według podanych informacji aparat osiągnął założoną orbitę i rozpoczął pracę.

Rosyjski resort obrony w dość zdawkowym komunikacie podał, że 29 marca o godzinie 22.57 (czasu moskiewskiego, czyli 20.57 polskiego) z wojskowego kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1w, która umieściła na orbicie wojskowego satelitę. Główny Kosmiczny Ośrodek Prób im. Giermana Titowa, czyli naziemny ośrodek automatycznej kontroli satelitów, nawiązał łączność z aparatem, przejął nad nim kontrolę, a satelita zaczął przesyłać dane na ziemię. Typu wyniesionego aparatu nie podano, acz opublikowano dwa filmiki – jeden z przygotowań przedstartowych, a drugi z odpalenia rakiety. Na pierwszym widać pojemnik transportowy do przewozu satelity i rakietę nośną z ostatnim stopniem napędowym (w Rosji nazywanym blokiem) typu Wołga. Zarówno rakietę Sojuz-2.1w, jak i Wołgę dostarczył Rakietowo-Kosmiczny Ośrodek Progriess (RKC Progriess) z Samary. Sojuz-2.1w to lekka rakieta nośna (maks. masa startowa 157–160 t) napędzana silnikami: NK-33 (marszowy, pierwszy stopień), RD-0110R (do wektorowania ciągu po starcie, pierwszy stopień) i RD-0124 (marszowy, drugi stopień), wszystkie na paliwo ciekłe (nafta i ciekły tlen jako utleniacz).

Wyniesiony satelita wojskowy to najprawdopodobniej małogabarytowy aparat rozpoznania optoelektronicznego, w Rosji określany jako EO MKA (Ekspierimientalnyj orbitalnyj małyj kosmiczeskij apparat), czasami w użyciu jest też nawet łacińska nazwa EMKA, jednak nie są to nazwy typu satelity, a bardziej kategorii kosmicznego aparatu. EO MKA ma mieć masę ok. 150 kg, poruszać się po heliosynchronicznej orbicie, na wysokości ok. 300 km. W przypadku Kosmosa-2568, pochodzące ze źródeł zachodnich parametry orbity to: apogeum 344 km, perygeum 330 km, nachylenie 96,46°.

Satelitę skonstruowała spółka Korporacyja WNIIEM (oficjalna pełna nazwa Nauczno-proizwodstwiennaja korporacyja „Kosmiczeskije sistiemy monitoringa, informacyonno-uprawlajuszczije i elektromiechaniczeskije kompleksy” imieni A. G. Iosifjana dość klarownie oddaje zakres działalności; WNIIEM to pamiątka po oryginalnej nazwie z czasów ZSRS, czyli Wsiesojuznyj nauczno-issledowatielskij institut elektromiechaniki; w latach 90. słowo wsiesojuznyj zastąpiono słowem wsierossijskij) z główną siedzibą w Moskwie, wchodząca w skład państwowej korporacji Roskosmos. Natomiast optoelektroniczne wyposażenie zadaniowe miała dostarczyć białoruska spółka Peleng, specjalizująca się w wojskowej optoelektronice. Kosmos-2568 to czwarty z kolei satelita EO MKA, pierwszy wystrzelono 9 września 2021 r. (Kosmos-2551).

WIDEO 1

WIDEO 2

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc