Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wieloletnia umowa na C-130J Super Hercules

17 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji programu C-130J Super Hercules.

Powyższy kontrakt ma potencjalną wartość 15 mld dolarów i obowiązuje do lipca 2030 roku. W jego ramach producent ma prowadzić prace rozwojowe, integracje, modyfikacje oraz produkcję samolotów transportowych rodziny C-130J zarówno dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz klientów eksportowy poprzez procedurę FMS. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 3,3 mln dolarów. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się uruchomienia kolejnych środków, co ma związek z nowymi sukcesami eksportowymi oraz potrzebami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, w zeszłym roku międzyrządową umowę LOA w sprawie sześciu C-130J Super Hercules podpisała Republika Federalna Niemiec. W bieżącym roku konstrukcja została wybrana przez Nową Zelandię, a kolejnym zainteresowanym są m.in. Indonezja i Filipiny. Dodatkowo Lockheed Martin promuje C-130J w Polsce, gdzie był jednym z (potencjalnych) konstrukcji we wstrzymanym programie Drop.

Obok rynku wojskowego Lockheed Martin promuje na rynku komercyjnym wersję LM-100J, która może trafić do klientów cywilnych bądź państw nie chcących kupować samolotów poprzez procedurę FMS. Dotychczas producent może pochwalić się sprzedażą pięciu samolotów – dwa z nich trafią do firmy Pallas Aviation, a trzy kolejne do nieujawnionego operatora. Dodatkowo listy intencyjne podpisano na kolejnych 20 egzemplarzy, jednak dotychczas nie przerodziły się w twarde kontrakty.

(Łukasz Pacholski) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc