Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wielka Brytania zamawia radary Saab Giraffe 1X

Fot. Saab

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz firma Saab zawarły dwa kontrakty na dostawę systemów radiolokacyjnych Giraffe 1X.

Saab otrzymał zamówienie od brytyjskiego Ministerstwa Obrony na jedenaście radarów Giraffe 1X wraz ze wsparciem logistycznym. Całkowita wartość zamówienia wynosi około 264 mln SEK, a dostawy już się rozpoczęły. Zakup stacji Giraffe 1X jest w dużej mierze przeznaczony do środowisk operacyjnych, natomiast pojedynczy egzemplarz została zamówiona przez Royal Navy i będzie zamontowana oraz przetestowana na okręcie doświadczalnym XV Patrick Blackett. Jednostka ta jest obsługiwana przez NavyX, w celu testowania, wypróbowywania i eksperymentowania z nowymi technologiami i koncepcjami. NavyX to zespół utworzony przez wojskowych, inżynierów i innych specjalistów branż mających zastosowanie w obronności, mający na celu poszukiwanie i testowanie nowych systemów bezzałogowych w celu ich integracji w Królewskiej Marynarce Wojennej.

Giraffe 1X to lekki, wielomisyjny, trójwymiarowy radar obserwacyjny do jednoczesnego dozoru przestrzeni powietrznej i powierzchni, który zapewnia wysokiej jakości dane o celach systemom obrony przeciwlotniczej, wykrywanie bezzałogowych systemów powietrznych (C-UAS) oraz wykrywanie i ostrzeganie przed pociskami rakietowymi, artyleryjskimi i moździerzowymi (C-RAM). Wielka Brytania ma znaczącą bazę zainstalowanych radarów Saaba, w tym ARTHUR (Artillery Hunting radar, znanych w Wielkiej Brytanii jako MAMBA - Mobile Artillery Monitoring Battlefield radar) od 2004 roku oraz największą liczbę lądowych radarów Giraffe AMB, które są w eksploatacji od 2010 roku.

Giraffe 1X to jeden z najmniejszych radarów trójwspółrzędnych na świecie. Wyposażono go w obrotową antenę AESA (aktywna z elektronicznym szykiem fazowanym), z modułami nadawczo-odbiorczymi wykorzystującymi tranzystory wykonane w technologii azotku galu (GaN).

Systemy Giraffe 1X w wariancie morskim zamówiła m.in. Republika Federalna Niemiec w programie modernizacji fregat typu F123 Brandenburg, jak też Republika Finlandii do fregat typu Pohjanmaa.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc