Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne radary koncernu Saab na amerykańskich okrętach lotniczych

Saab dostarczy US Navy kolejne dwa radary AN/SPN-50(V)1. Fot. US Navy

29 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Saab w sprawie zamówienia kolejnych radarów AN/SPN-50(V)1 przeznaczonych do elektronicznego dozoru przestrzeni powietrznej.


Sierpniowy kontrakt ma wartość 30,3 mln USD i obejmuje dostawę dwóch stacji radiolokacyjnych wraz z dwoma pakietami części zamiennych. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowane zakupu. Dostawy mają zostać zrealizowane do września 2024 roku. Są to kolejne tego typu stacje zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – trzy pierwsze zakontraktowano w kwietniu 2021 roku. Formalnie dostawcą jest amerykański oddział koncernu Saab, Saab Inc. mieszczący się w Syracuse w stanie Nowy Jork.

Radary AN/SPN-50(V)1 służą do elektronicznego dozoru przestrzeni powietrznej. Na okrętach US Navy zastępują stacje radiolokacyjne AN/SPN-43C. Według planów i harmonogramu, pierwszymi okrętami, które otrzymają AN/SPN-50(V)1 są lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) oraz znajdujący się w budowie śmigłowcowiec desantowy Bougainville (LHA-8). Łączne zapotrzebowanie opiewa na 25 radarów tego typu, które mają zostać zamówione do 2028 roku. AN/SPN-50(V)1 stanowi zamerykanizowaną wersję stacji Sea Giraffe AMB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc