Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

VH-92A na południowym trawniku

20 listopada dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych upubliczniło pierwszą fotografię z prób lądowania oraz startu śmigłowca Sikorsky VH-92A Superhawk, który będzie w przyszłości eksploatowany przez US Marine Corps do przewozu prezydenta tego kraju.

Pierwsze próby zrealizowano 22 września na południowych trawniku Białego Domu, siedziby prezydenta Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Ich zakończenie ma umożliwić początek szkolenia personelu w procedurach wykorzystania VH-92A do transportu głowy państwa – w ramach kontraktu, zawartego w maju 2014 roku, Sikorsky dostarczy 23 śmigłowce. Łącznie projekt ma kosztować około 4,8 mld dolarów. Cały projekt jest realizowany w dwóch fazach, w pierwszej zbudowanych zostało sześć VH-92A, które mają posłużyć do prób, certyfikacji oraz wypracowania procedur. Od 2020 roku mają rozpocząć się dostawy 17 seryjnych, które otrzymają docelowe wyposażenie pokładowe. W późniejszym czasie do standardu mają zostać doprowadzone przedseryjne VH-92A.

Obecnie prezydent Stanów Zjednoczonych korzysta z dwóch typów śmigłowców. Są to Sikorsky VH-3D Sea King, a także VH-60 White Hawk. Są wykorzystywane zarówno do podróży w rejonie stolicy, a także w czasie wizyt zagranicznych.

(ŁP) Foto: NAVAIR
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc