Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Używane Hornety dla Kanady?

7 września prasa kanadyjska poinformowała, że rząd w Ottawie rozpoczął wstępne rozmowy ze swoim odpowiednikiem w Australii odnośnie możliwości zakupu używanych samolotów F/A-18 Hornet.

Kanadyjczycy od dłuższego czasu poszukują dostawcy „interwencyjnej” partii odrzutowych samolotów bojowych, które pozwoliłyby na wybór docelowej maszyny tej klasy na potrzeby lotnictwa. Ma to związek ze stanem technicznym obecnie posiadanych Hornetów, które z różnych względów nie mogą wypełnić wszystkich zadań. Do niedawna zakładano, że będą to fabrycznie nowe Boeing F/A-18E/F Super Hornet w liczbie osiemnastu egzemplarzy, jednak skarga producenta do amerykańskiego urzędu handlowego dotycząca (rzekomych) nielegalnych subsydiów udzielonych Bombardierowi przez władze kanadyjskie spowodowała wstrzymanie procedury.

Według części publicystów rozmowy z Australią mają być próbą wywarcia presji na Boeingu. W przypadku wycofania wniosku, Kanada nadal rozważa zakup Super Hornetów. Niestety deklaracje płynące z Waszyngtonu odnośnie kupna kolejnych maszyn tego typu dla US Navy, a także finalizowanie umowy z Kuwejtem powodują, że Boeing nie jest obecny skłonny do kompromisu z Kanadyjczykami.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc