Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

UH-72B Lakota trafiły do kolejnego użytkownika

Jeden z dwóch śmigłowców UH-72B Lakota, który trafił do Karoliny Północnej. Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

16 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o dwóch ważnych wydarzeniach związanych z programem Airbus UH-72 Lakota – mowa o kontynuacji dostaw już zakontraktowanych maszyn oraz rozszerzeniu umowy wsparcia logistycznego.

9 listopada para UH-72B Lakota trafiła do 449. Brygady Lotniczej Gwardii Narodowej stanu Karolina Północna. Uroczyste przekazanie miało miejsce w bazie w Morrisville. Gwardziści z Karoliny Północnej dołączyli tym samym do kolegów z ośmiu innych stanów, którzy będą eksploatować śmigłowce tego typu. Dotychczas Departament Obrony zamówił osiemnaście UH-72B, które (po dwa egzemplarze) trafiają do dziewięciu stanów. Wybór Karoliny Północnej nie powinien zaskakiwać, od lat załogi Gwardii Narodowej wspierają bowiem działania humanitarne na obszarze stanu, a także inne służby porządku publicznego w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości (m.in. Straży Wybrzeża w patrolach antynarkotykowych).

Airbus UH-72B Lakota bazuje na zmodyfikowanym H145 - różnice zewnętrzne obejmują m.in. zastosowanie pięciołopatowego wirnika nośnego oraz przebudowanej części ogonowej (m.in. wentylator Fenestron w miejscu klasycznego śmigła ogonowego). Jak wskazuje Gwardia Narodowa, UH-72B Lakota dysponują mocą układu napędowego zwiększoną o 25% w stosunku do UH-72A. Podobnie jak wcześniejsze, wszystkie są dostarczane poprzez zakład montażu ostatecznego mieszczący się w Columbus w stanie Missisipi.

16 listopada Departament Obrony poinformował także o uruchomieniu dodatkowych funduszy w sprawie realizacji usługi wsparcia logistycznego całej floty UH-72 Lakota. Do końca bieżącego roku Airbus zainkasuje dodatkowe 42,5 mln USD – flota wiropłatów w amerykańskich siłach zbrojnych obejmuje około 500 egzemplarzy, które pełnią ważne zadania na obszarze kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc